Özgür Eğitim-Sen

Kuran Kursu Öğreticiliği Atamalarındaki Mağduriyete Son Verilsin

26.11.2016
A+
A-
Kuran Kursu Öğreticiliği Atamalarındaki Mağduriyete Son Verilsin
Paylaşın
 
Hükümet 17 Eylül 2011 tarihli KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile önceki yıllarda Kuran Kurslarında fahri öğretmenlik yapmış olan kişilerin kadrolu Kuran Kursu öğretmeni olarak atanmalarına ve kadroya alınmalarına ilişkin bir düzenleme yapmıştı.
 
Söz konusu kararname ile 2005 yılı baz alınmış,bu tarihten itibaren "Bir yıl Kuran Kurslarında fahri öğreticilik yapmak" ve "yeterlilik belgesine sahip olmak", yeterlilik belgesine sahip olmayanların da "yeterlilik sınavına girerek başarılı olmaları" şartı ile, kadro alımına gidilmişti. 2005 öncesi için de fahri öğreticilik yapma süresi 5 yıl olarak belirlenmişti.Böylelikle 2005 yılı öncesi yeterlilik belgesi almış,hatta 3-4 yıl görev yapmış kişilerin bu düzenleme çerçevesinde tahsis edilen kadrolara atanmak için müracaatta bulunabilmeleri bile imkansız hale getirilmiştir.
 
Liyakat bir mesleğin icrasında geçerli tek kriter olmalıdır.Böyle bir kriter hakkaniyet ve adalet talebinde bulunan tüm vicdanlar nezdinde muteberdir.Böyle bir kriterin dışında, söz konu kararnamede olduğu gibi hiçbir anlamı olmayan bir tarihle (2005) insanların eşit bir biçimde liyakatları doğrultusunda bir göreve müracatta bulunma ve göreve başlama imkanının ortadan kaldırılması asla kabul edilemez bir durumdur. Bu açık bir biçimde 2005 yılı öncesinde 90'lı yıllarda sınava girmiş, kazanmış,görev almak üzere başvuruda bulunmuş bu süre zarfında 3-4 yıl fahri öğreticilik yapmış hatta başvuruları neticesinde bizzat Devletin ilgili kurumu tarafından atanmalarına ilişkin puan sıralamasına göre atamaları başlatılmış olan kişilerin özellikle 28 Şubatla birlikte önce kadroya alımları durdurulmuş sonrasında ise başvuruları işlemden kaldırılmıştır.
 
17 Eylül 2011 tarihli KHK 2005 YILI SONRASI İÇİN BİR YIL FAHRİ ÖĞRETİCİLİK YAPMA ŞARTI GETİRİRKEN, 2005 YILI ÖNCESİ İÇİN BU SÜRENİN BEŞ YILA ÇIKARILMASI;PEK ÇOK KİŞİNİN MAĞDURİYETİNE SEBEP OLMUŞTUR.
 
Bugüne kadar görmezden gelinen bu kişilerin önlerine 2005 yılı öncesinde 5 yıl görev yapma şartı gibi, hiçbir rasyonel mantığı ve izahı bulunmayan bir tarihle dikilmenin anlamı nedir?
 
Şu günlerde vekil imam-hatip ve Kuran Kursu öğreticiliği yapanların kadroya geçirilmeleri ile alakalı çalışmalar yapılmaktadır ve çok yakın bir zamanda neticelendirilecektir. Bu vesileyle 17 Eylül 2011 tarihli KHK ile 2005 yılı öncesine dair ortaya çıkan garip uygulama acilen tadil edilmeli ve bu vesileyle 2005 yılı öncesi görev yapmış olan Fahri Kuran Kursu öğreticilerinin yaşadıkları mağduriyet giderilmelidir.
 
Özgür Eğitim-Sen olarak Türkiye'nin 90'lı yıllarda yaşamış olduğu politik gerilim ve bu yıllarda 28 Şubat darbesinin eğitim-öğretim ortamlarında yarattığı hak ihlalleri ile dolu pek çok mağduriyete şahidiz. Bu meselenin mağdurlarının da böyle bir sürecin gadrine uğrayarak kadroya alımlarının önce durdurulduğunu sonrasında ise bu insanların yok sayıldığını düşünüyoruz. Hükümetin ilgili organlarının bu doğrultuda kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir adım atmasını bekliyoruz. Aksi halde bu düzenlemelerin hepsi ve kadroya alınma uygulamaları bir ihtiyaca cevap vermenin ötesinde sadece kadroya alınması öngörülen kişiler için uygun gelen şartların ilanından,icadından ibaret olacak ve böyle bir uygulam kamu vicdanında mahkum edilecektir.
 
 
Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu
 
02/07/2013

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız