Özgür Eğitim-Sen

Mahkeme kararından sonra atama münhalleri artık ilan edilmeli

25.11.2016
A+
A-
Mahkeme kararından sonra atama münhalleri artık ilan edilmeli
Paylaşın

Özgür Eğitim Sen Batman Şubesi Milli Eğitim Müdürlüğünü mahkeme kararlarını uygulamaya çağırdı. Geçtiğimiz günlerde bir öğretmenin idarecilik konusuyla ilgili açtığı bir davayı kazandığını ancak Milli Eğitim Müdürlüğünün halen mahkeme kararını uygulama yönünde bir işlem yapmadığını bildiren sendika , müdürlüğü bir an önce gereğini yapmaya davet etti.
Özgür Eğitim Sen adına yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

”Bilindiği üzere Batman Milli Eğitim Müdürlüğü Temmuz 2008 tarihinde 2006 yılındaki müdür yardımcılığı sınavını kazanlarının atamasını gerçekleştirmişti.  Ancak yapılan bu atamalarda mevcut münhallerin tamamı ilan edilmemiş 42 adet müdür yardımcılığı kadrosu ilana çıkarılmamıştı. Bu hukuksuz uygulamanın doğuracağı zararlar bilinmesine rağmen milli eğitim müdürlüğü bu yanılşında ısrar etmiş ve nihayetinde tüm münhalleri ilan etmemişti.

Bunu gerekçe gösteren bir öğretmen Diyarbakır Bilege İdare Mahkemesine başvurarak yapılan atamaların iptalini, tüm münhallerin yeniden ilan edilmesini ve meydana gelen mağduriyetin giderilmesini talep etmiştir. Mahkeme talebi haklı bularak yapılan hukuksuzluğa dur demiştir.

Mahkemenin yürütmenin durdurulması kararı Milli Eğitim Müdürlüğüne bir aydır ulaşmasına rağmen müdürlük konuyla ilgili henüz bir işlem yapmamıştır. Yapılan bir işlem varsa da bunun kamuoyuyla ve mağdur olan yüzlerce kişiyle paylaşılmaması herhangi bir işlem yapılmadığı kanaatini oluşturmaktadır.

Özgür Eğitim Sen olarak milli eğitim müdürlüğünün acilen mahkeme kararının gereğini yapmasını talep ediyoruz. Milli eğitim müdürlüğünün bu defa yapacağı işlemde hukuka uygun davranarak bunca zamanın ve emeğin heba olmasına sebep olacak bir durumu yaşatmamasını bekliyoruz. Özgür Eğitim Sen olarak tavrımız nettir. ”

 Sendika açıklamasında ayrıca yapılması gereken hukuki süreçte açıklanmış.

Açıklamaya göre , “Mahkeme kararı gereği 2006 yılı kazananları ve 2006 atamalarından sonra atanan 2005 sınavı yeniden değerlendirenleri iptal edilmeli, ardından 2006’lar atanırkenki zamanın yani 2008 yılıın mevcut şartlarına dönülerek 24 Nisan 2008 tarihli Milli Eğitim Babakanılığı Eğitim Kurumları Yönetciliği Atanma Yönetmeliğinin geçici 2. Maddesinde belirtildiği üzere 2006’lar ve 2005’lere aynı anda müracaat hakkı verilerek atamalar gerçekleştirilmelidir. Daha sonra 2009 idarecililk sınavını kazananların atanmasına geçilmek üzere Müdürlük, Müdür Baş Yardımcılıkları ve Müdür Yardımcılıkları münhallerinin tamamı ilan edilerek atamalar yapılmalıdır.”

Aksi halde Milli Eğitim Müdürlüğünün neden olduğu atama kaosunun devam edeceği uyarısında bulunan Özgür Eğitim Sen meseleninde sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız