Özgür Eğitim-Sen

Masum İnsanlar Mağdur Edilmemelidir!

27.11.2016
A+
A-
Masum İnsanlar Mağdur Edilmemelidir!
 
 
 15 Temmuz darbe teşebbüsünün hemen ardından yaptığımız açıklamada; "Millet'i doğrudan hedef alan darbeci FETÖ örgütünün küresel ilişki ağından devletin kılcal damarlarına nüfuz eden en küçük hücre yapılanmasına değin açığa çıkarılması ve hesap sorulması sürecinde; Kişisel ikbal ve beklentiler, örgütsel yönlendirmeler ve ayartmaların tazyikine kapılmadan 'adaleti' ve 'kamu vicdanını' gözetecek kararlı ve sağlam bir mücadele verilmelidir. Verilecek mücadele kuyumcu titizliğinde olmalı, “düşmanımıza tek borcumuz var; Adalet” şiarına uygun yürütülmelidir. Hadisenin yarattığı duygusal infial suçsuz, masum insanların mağdur edilmesine asla vardırılmamalıdır" uyarılarında bulunmuştuk.
FETÖ ile mücadele kapsamında geniş çaplı operasyonların yürütüldüğü kamuoyunun malumu. Bu kapsamda kamuda açığa almalar, soruşturmalar ve gözaltılar yaşanırken aynı zamanda iş dünyası, STK, basın, spor vs. gibi alanlarda da gözaltılar ve soruşturmalar yapılmaktadır. Mücadelenin geniş boyutlu ve zor olduğu aşikar. Ancak her geçen gün gelen ilgisiz, masum insanların açığa alındığı, göz altılara ve soruşturmalara konu edildiği haberleri sürecin nezaketine ve mücadelenin haklılığına gölge düşürmektedir. İlgisiz ve masum insanların itibarı zedelenmekte, kendileri ve yakınları için telafisi zor mağduriyetler oluşmaktadır.
Kendilerini aklamak isteyen FETÖ mensuplarının yanlış yönlendirmeleri olduğu gibi maalesef intikam  duygularına ve ihtiraslarına engel olamayan kifayetsizlerin itham ve iftiraları da süreçte ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Akla hayale gelmedik iftiralar, gerçeklikle alakası olmayan ithamlar üzerinden insanlar günlerce göz altında tutulmakta, tutuklanmakta ve açığa alınmaktadır. 
Haklı bir mücadelenin gölgelenmemesi için adli ve idari sürecin adaletle yürütülmesi, somut, nesnel, geçerli ve güvenilir veriler üzerine bina edilmesi zaruridir. Bu zaruret bir ihsan değil ADALET'in doğası gereği yapılması gerekendir. Hiçbir ilgisiz, masum insanın mağduriyeti mazur gösterilemez, görmezden gelinemez.
Bu açıdan Özgür Eğitim-Sen olarak verilecek mücadelenin suçsuz, masum insanların mağdur edilmesine vardırılmaması için tekrar uyarıyoruz. Suçluyu ve suçsuzu hakkıyla ayırt etmek ve suçluyu cezalandırırken suçsuzu korumak devletin adil olma sorumluluğunun gereğidir. Aksi taktirde ilgisiz, masum insanların mağdur edilmesi hem verilmesi gereken mücadeleyi sulandıracak ve akamete uğratacak hem de güven ve itibar problemi olan devleti iyice güvenilmez, şaibeli bir pozisyona itecektir.
Bu mücadele bir fırsattır ve milletin canını ortaya koyarak devlete sunduğu bir fırsattır. Bu  fırsatı gerektiği gibi değerlendirmek, suçludan hesap sormak, suçsuzların hakkını hukukunu korumak devletin ve devletin ilgili birimlerinin namuslarına emanet edilmiştir. O yüzden tüm ilgililerin ve yetkililerin bu emanete uygun hareket etmesi Millet'in haklı talebidir ve bilinmelidir ki süreç maşer-i vicdanın takibindedir.
 
25.08.2016
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız