Özgür Eğitim-Sen

Mayınsız Bir Dünya İçin “Bacağını Ödünç Ver!..”

25.11.2016
A+
A-
Mayınsız Bir Dünya İçin “Bacağını Ödünç Ver!..”
Paylaşın
 
 
 Uluslararası bir sözleşme ile kara mayınlarının yasaklanmasının 13. Yıldönümünde Mayınsız Türkiye Girişimi Batman Temsilcisi Hülya Özevin, 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinci Geliştirme Günü'nde herkesi, Mayınsız bir Türkiye ve dünya için, mağdurlarla dayanışmaya çağırdı
Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği, İstanbul Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Sosyal Demokrasi Vakfı'nın tarafından ortak organize edilen Uluslararası bir sözleşme ile kara mayınlarının yasaklanmasının 13. Yıldönümü nedeniyle Batman Tabip Odası'nda saat:12.00'da basın açıklaması yapıldı.
Açıklamaya Mayınsız Türkiye Girişimi Batman Temsilcisi Hülya Özevin, Batman Tabip Odası Başkanı Dr.Mehmet Demir, Özgür Eğitim-Sen Başkanı Mustafa Sevinçer, İnsan Hakları Derneği Batman Şube Başkanı Osman Künteş ve Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa'nın da bulunduğu STK temsilcileri katıldı.
Açıklamayı Mayınsız Türkiye Girişimi Batman Temsilcisi Hülya Özevin okudu. Açıklamada "Mayınsız Bir Dünya İçin "Bacağını Ödünç Ver!.."diyen Özevin, "Uluslararası bir sözleşme ile kara mayınlarının yasaklanmasının 13. yıldönümünde, mayınların neden olduğu acı ve kayıplara tam anlamıyla son noktayı koymak için 1 Mart'ta küresel bir kampanya başlatılıyor" dedi.
"Her Gün 12 Kişi, Kara Mayınları Nedeniyle Ölüyor Ya Da Sakat Kalıyor" 
Pek çok kazanıma karşın, Sözleşme'nin 13. yılında kara mayınlarının küresel bir sorun olmaya devam ettiğini belirten Özevin, "12 ülke hala kara mayını üretiyor. Sözleşmeye taraf olmayan devletler mayın kullanımını sürdürüyor. Her gün 12 kişi kara mayınları nedeniyle ölüyor ya da sakat kalıyor" şeklinde konuştu.
Türkiye'de de sorunun tüm yakıcılığını koruduğunu dile getiren Özevin, "Toprak altındaki mayın sayısı yaklaşık 1 milyon. Toprağa döşeli tüm mayınların temizliği için kalan süre 2 yıl. Kara mayınları nedeniyle ölüm ya da sakatlanma oranı, üç günde bir, bir kişidir" dedi. 
Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası (ICBL) ve dünyanın dört bir yanındaki kampanyacıları; Birleşmiş Milletler ve UNMAS, UNDP, UNICEF, UNCHR gibi BM kurumları; uluslararası sivil toplum kuruluşları; dünya kamuoyuna mal olmuş kişiler ve mağdurlar, kara mayınlarının telafisi mümkün olmayan yıkımlarını durdurmak için "Bacağını Ödünç Ver!.." kampanyasına çağrı yapıldığı belirtildi.
Özevin, "Bizler de Türkiyeli kampanyacılar olarak, 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinci Geliştirme Günü'nde, herkesi, Mayınsız bir Türkiye ve dünya için, mağdurlarla dayanışma göstermek üzere, pantolonunun paçasını sıvamaya, 'Bacağını Ödünç Ver' meye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 
Son olarak Özevin, "Sözleşmeye taraf olan veya olmayan tüm devletler, hükümetler ve yetkililer bilsin ki; yapılanları izliyoruz ve kara mayınlarının daha fazla can almasına izin vermeyeceğiz" dedi. Açıklama, mayınlarla ilgili yapılan sinevizyon gösterimiyle sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız