Özgür Eğitim-Sen

MEB “Ücretli” Öğretmeni Neden Aşağılıyor?

23.01.2022
A+
A-
MEB “Ücretli” Öğretmeni Neden Aşağılıyor?
Paylaşın

Devletin en büyük ayıplarından biri ücretli öğretmenlik uygulamasıdır. Yıllardır yaptığımız çağrılara rağmen bu konuda olumlu bir adım atmayan MEB, geçtiğimiz günlerde bakan Mahmut Özer tarafından yapılan “Ücretli öğretmenlik diye bir çalışma tanımlamamız yok. Hastalanan, doğum yapan öğretmenlerin yerine ücreti mukabili derse giren öğretmenler var.” gibi bir açıklamayla ücretli öğretmenlik gerçeğini reddetti.

Oysa on yıldır, on iki yıldır ücretli öğretmenlik yapan atanamayan öğretmenler varlıklarıyla bakan beyi yalanlıyor. “Ücretli öğretmenlik diye bir şey yok.” deyince on binlerce öğretmen, yaşadıkları sorunlar ve uğradıkları mağduriyetlerle birlikte buharlaşıp yok olmuyorlar.

Koca bir gerçekliği reddetmekle yetinmeyen MEB,  1. Dönemin son haftasında tüm öğretmenlere başarı belgesi verirken 70.000 ücretli öğretmeni bunun dışında tutarak bir ayıba daha imza attı. Aynı ortamda aynı işi yapan öğretmenleri kadrolu, sözleşmeli, ücretli biçiminde kategorilere ayırıp her birine farklı özlük hakkı veren ve farklı ücret uygulaması yapan devlet, ücretli öğretmen statüsüyle çalıştırdığı on binlerce öğretmeni yok sayarak sorumluluktan kurtulamaz.
Şöyle ki;
Asgari ücretin 4.253 lira olduğu bir ortamda, devlet 30 saat derse giren bir ücretli öğretmene maksimum 2.840 lira ödüyor. Herhangi bir özlük hakkı vermediği ücretlinin sigortasını yarım yapıyor, ek dersini kadrolu öğretmene göre daha düşük hesaplıyor, tazminatını ödemiyor, ücretini ödemeden nöbet tutturuyor, ara tatillerde ücretini-sigortasını kesiyor ve bu şartlarda çalıştırdığı ücretliyi istediği zaman işten çıkarıyor.

Devlet, kapıda 500.000 öğretmen adayının çaresizce beklemesini fırsata çevirerek bu ülkenin gençlerini insanlık dışı muameleye tabi tutuyor, çaresizliğini istismar ettiği bu gençlerin üç kuruş karşılığında emeklerini sömürüyor. Daha da vahimi, bu gençler ucuz iş gücü olabilmek için referans bulmak, torpil aramak zorunda bırakılıyor. “Ücretli” statüsüyle görev verdiği öğretmenlere reva gördüğü çalışma şartları ve ücret politikası bir sömürü mekanizmasına dönüşmüş olan MEB, yıllardır öğretmen açığını kapatan bu öğretmenlere bir “teşekkür”ü bile çok görüyor. Utanç verici, aşağılayıcı bir ücret karşılığı çalıştırdığı öğretmeni, diğer tüm öğretmenlere teşekkür mahiyetinde başarı belgesi verirken bile ayrı tutuyor, yok sayıyor yani bir kez daha aşağılıyor.

Özgür Eğitim-Sen olarak MEB’i öğretmene hak ettiği saygıyı göstermeye ve “ücretli” sıfatı vererek horladığı bu öğretmenleri, aşağılamaktan ve yok saymaktan vazgeçmeye davet ediyoruz. Ayrıca ücretli öğretmenlerin bir çeşit ücretli köleliğe tabii tutularak çalıştırılmasına bir an önce son verilmesini, ücretli öğretmenlik adlı sömürü sisteminin topyekûn kaldırılmasını ve devletin öğretmenini ucuz iş gücü olarak görmekten vazgeçerek bu statüde çalıştırdığı tüm kadrolara kadrolu öğretmen atamasını talep ediyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız