Özgür Eğitim-Sen

MEB YÖNETİCİ ATAMA TASLAĞI

25.11.2016
A+
A-
MEB YÖNETİCİ ATAMA TASLAĞI
Paylaşın

 

 MEB Yönetici Atama Taslağına ilişkin görüşlerimizi ilettik.
SAYI: ÖES.06-MS–160/ 161                                                           12.04.2011

KONU: Yönetici Atama Taslağı Önerisi

 

 

 

 

T.C

MEB

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Uzmanlık başöğretmenlik gibi unvanlara verilen puanlar kaldırılmalıdır. Bu sınav bir kez yapılmıştır. Her sene yapılmayan bir sınavın kategori dışı bırakılması uygundur.

Müdür yardımcılığı sınavına girişte koşul olan 3 yıl görev süresine sözleşmelilikte geçen süreninde dahil edilmesi hakkaniyete uygundur.

 

Aylıklı ödül vs. ve hizmet içi programlardan alınan belgeler yöneticilik için kriter sayılmaması bizce önemlidir. Bu belgelerin verilişinde ve hizmet içi programlara katılmada objektiflikten söz etmek imkânsızdır.

 

Bir yüksek lisans programı bitirmiş öğretmenlerin bu belgeleri yönetici atamada mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

Meslek liselerine yalnızca meslek lisesi öğretmenlerin idareci olarak atanmasını doğru bulmuyoruz. Yöneticilik apayrı bir formasyon ve beceri ve alana ilişkin bilgi, ilgi, araştırmayla gelişen bir beceridir. Yöneticilik yönetim bilgisiyle gerektirir. Her okul müdürlüğü için branş değil yönetim bilgisi esas alınmalıdır. Yöneticiliğe daha profesyonel bir bakış ve beklenti geliştirmeliyiz.

 

Yönetici adaylarının tüm işlemleri ilsis üzerinden yapılmalıdır. Alınan kayıtlar yayınlanmalı, kayıtların kontrol edilerek varsa yanlışların düzeltilmesi, eksiklerin giderilmesi için 1 hafta süre verilmeli, sürenin bitimiyle sistem kapatılmalıdır.

 

 

6. maddenin 4. Fıkrasındaki “ ….. özel okullarda öğretmen/yönetici olarak geçen sürenin 2/3’ ü değerlendirilir.” Değiştirilerek geçen sürenin tamamı kabul edilmeli, manası olmayan bu ayrımcılık giderilmiş olur.

 

Eğitim kurumları Müdür ve Müdür yardımcılarının özlük hakları çok kötü durumdadır. Konuyla ilgili hiçbir iyileştirme yapılmamaktadır. İkinci görev olarak yapılan eğitim yöneticiliklerinin statüleri belirlenmediği gibi birincil görev yapılması yönünde de bir adım atılmamıştır. Ülkede her kurumda yöneticilik yapanlar maaş ve özlük hakları yönünden diğer çalışanlarından farklı iken eğitim kurumu yöneticilerinin özlük haklarında hiçbir pozitif iyileştirme yapılmamıştır.

 

Rotasyona tabi tutulan eğitim yöneticilerinin öğretmen eşlerinin istekleri doğrultusunda eşlerine yakın yerlere atanmaları konusunda yasal bir düzenleme yapılmalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin 28.maddesinde istifa eden okul müdürü 1 yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamaz denmektedir. Söz konusu süre çok uzun bir süredir. Kaldı ki 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bile usulüne uygun görevinden çekilen devlet memuru altı ay içerisinde tekrar görevine dönebilmektedir. Yeni yönetmelikte mutlaka 1 yıllık süre altı aya çekilmelidir.

Diğer konularda mutabık olduğumuzu bildiririz.

 

 

 

 

Genel Mali Sekreter                                                                      Genel Sekreter

Osman Nuri BAYRAK                                                            Behcet CANÖZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız