Özgür Eğitim-Sen

Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü Kemal Gürüze Selam Çaktı “izindeyiz”!

26.11.2016
A+
A-
Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü Kemal Gürüze Selam Çaktı “izindeyiz”!
Paylaşın
 
 
 
Ankara’da öğretmenlere yönelik yapılan seminer çalışmalarında kılık kıyafet uygulaması yapılmamış ve gerek bayan öğretmenler gerekse erkek öğretmenler çalışmalara ikliminde el verdiği rahat kıyafetlerle katılmışlardır. Başörtülü öğretmenlerimize yönelik yasakçı hiçbir tavırla karşılaşmadan seminer çalışmalarına katılmışlardır.
 
Ancak; UNICEF destekli Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün yaptığı 'Özel Eğitim Uygulamaları' seminerinde başörtüsü zulmü yeniden hortladı. Türkiye genelinde kız meslek liselerinden 119 öğretmenin katıldığı seminerin girişinde 5 başörtülü öğretmene başörtülerini çıkarmaları için uyarılar yapıldı. Bu uyarıların Bakanlık koordinatörleri tarafından kurulan ikna odalarında yapılması dikkat çekti.
 
 
MEB Mesleki Öğretim Genel Müdürlüğü bünyesinde Ankara'da düzenlenen Özel Eğitim Uygulamaları Semineri'nde başörtülü öğretmenler içeri alınmadı. Başörtüsünü çıkarmak istemeyen bazı öğretmenler için ikna odaları kuruldu. 28 Şubat'ta ikna odaları ile simgeleşen YÖK eski başkanı Kemal Gürüz'ün içeri alındığı gün, başörtülü öğretmenlere reva görülen bu uygulamanın maksadı sorulmalıdır.
 
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü seminer çalışmalarındaki başörtülülere ilişkin serbestiden neden rahatsız oldu? Hangi amaç ve hangi odaklara hizmet için 28 Şubat zihniyetini hortlatma gereği duydu? Gerek bakanlığın ve gerekse İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yapmış olduğu seminer çalışmalarında başörtülülere ilişkin yasakçı hiçbir tutum yaşanmamışken Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün bakanlık içinde Başörtüsü düşmanlığı bayrağını yeniden açması 28 Şubat özlemimidir?  Başörtüsüne karşı en zorba ve seviyesiz muhalefetiyle bilinen Kemal Gürüz’e çakılan “görevdeyiz” selamı mıdır?
 
Başörtülü öğretmenlerimize yönelik ikna odası uygulamasını, salondan kovulmalarını inanç özgürlüğüne yönelik alçakça bir saldırı olarak görüyor ve nefretle kınıyoruz.
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den inanç özgürlüğüne karşı bakanlığında yaşanan bu alçakça saldırının hesabını vermesini istiyoruz.
 
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN
YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız