Özgür Eğitim-Sen

MÜLAKAT SONUÇLARI ŞAİBELİDİR!

08.11.2016
A+
A-
MÜLAKAT SONUÇLARI ŞAİBELİDİR!
Paylaşın

MEB Sözleşmeli Öğretmen mülakat sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlar üzerinden 10 Ekim 2016 tarihinde 20 bin öğretmenin (15+5 bin) ataması yapılacak. Açıklanan sonuçlar beklenildiği gibi şaibe, şüphe barındırıyor. Eğitim Fakültesini bitirmiş, yapılan merkezi sınavlarda gereken puanı almış olan insanlar neyi, nasıl, ne kadar ölçtüğü, ölçebileceği bilinmeyen mülakatlar üzerinden haksızlığa uğratılıyorlar. Alan sınavından 80 alan kişinin notu sözlü sınavda 40 oluyor, 70 alan kişinin notu sözlü sınavda 90’lara çıkıyor.

Yarım puanın bile insanların hayatına doğrudan etki ettiği dikkate alındığında bu kadar geniş aralıkta puan farklılaşması yapılan sözlü sınavın güvenilirliğine ve geçerliliğine ilişkin tartışmalar doğurması kaçınılmazdır. Devletin iş ve işlemlerinde nesnel, somut, öngörülebilir prosedürler izlemesi varoluşunun ve aynı zamanda yönetsel meşruiyetinin gereğidir. Keyfi, güven telkin etmeyen ve her türlü istismara açık bir uygulamaya MEB’in onay vermesi kendi varoluşunu ve meşruiyetini tartışmaya açmasıdır. 

Kamu yönetimi geleneğimizde mülakatın neye tekabül ettiği toplumsal hafızada açıktır. Hal bu iken bizatihi tartışmalı olan bir ölçütü tercih etmek MEB açısından ciddi bir yönetim zaafıdır. İkincisi keyfi ve haksızlık doğuran niteliğiyle bu ölçüt gayrı ahlaki ve gayrı adildir. Nitekim açıklanan puanlar söz konusu kaygıları teyit etmiş, maalesef beklenildiği gibi haksızlığı ve adaletsizliği görünür kılmıştır. İnsanların yıllarca süren emek ve gayretlerini, hayal ve umutlarını, güven ve itimatlarını kundaklayan bu uygulamalar iş ahlakının gelişimini engellediği gibi sistemin ilke ve değerler ekseninde yapılanmasına da ağır darbe indirmektedir.       

Özgür Eğitim-Sen olarak yaşanan bu haksızlığı ve adaletsizliği reddediyoruz. Mağduriyet, adaletsizlik doğuran bu uygulamanın başta MEB olmak üzere tüm yetkililer tarafından gözden geçirilmesi zaruridir. Bilinmelidir ki hakka, hukuka riayet etmeyen bir sistemin ne kendisine ne de memlekete hayrı dokunur.

29.09.2016

Abdulbaki DEGER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız