Özgür Eğitim-Sen

MYK Üyelerimiz Dil ve Edebiyat Derneğinde Eğitimi Değerlendirdiler

24.03.2018
A+
A-
MYK Üyelerimiz Dil ve Edebiyat Derneğinde Eğitimi Değerlendirdiler
Paylaşın

Yönetim Kurulu üyelerimiz Mehmet Yıldız ve Bekir Birbiçer, 24 Mart 2018 Cumartesi günü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesi’nde gerçekleştirdikleri okur-yazar buluşmasında Modern Eğitim sistemi ve Türkiye Eğitim Sisteminin sorunlarına dair sunumlar yaptılar. 

 

Mehmet Yıldız Hocamız sistemsiz olarak nitelendirdiği Türkiye eğitim sisteminin aksayan yönlerini otuz yıllık eğitimcilik yaşamından tecrübelerle ve kitaplarındaki önemli anekdotlar üzerinden dile getirdi. Öğrencilerine ulaşma, onları anlama ve sistemin zararlarından koruma yolunda yaptığı çalışmalardan örnekler sunarak, karşılaştığı trajikomik bürokratik engelleri kendine özgü esprili üslubuyla aktardı. 

Öğrencileriyle birlikte yazdığı son kitabı ve önceki yıllardaki yayımlanan eserleri hakkında tanıtıcı bilgiler veren Yıldız, okullardaki ders yükünün fazlalığını dile getirerek, sosyal faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiğini, derslerden daha çok sosyal etkinliklerle öğrencilere kimlik ve kişilik kazandırılabileceğinin altını çizdi. 

 

Bekir Birbiçer de geçtiğimiz aylarda yayımlanan ‘’Beyazperde Karatahta’’ adlı eseri üzerinden modern eğitim sistemine eleştirilerini dile getirdi. Sosyal kontrol ve denetim mekanizması olarak işlev gören modern okul sisteminin ideolojik-politik yönlerine dikkat çekerek devletin bilgiyi tekeli altına alması demek olan Tevhidi Tedrisat’ın tartışılması gerektiğini belirtti. Kitapta ele aldığı farklı ülke, dil ve kültürlerde üretilmiş 20 filmden modern eğitim sisteminin dünyanın her yerinde benzer sorunlara neden olduğu sonucunu çıkardığını dile getiren Birbiçer, sorun her yerde aynı ise bunun yapısal bir soruna işaret ettiğini belirtti. Bekir Birbiçer ayrıca eğitim sistemine medeniyet ve kültür merkezli bakmamız gerektiğini vurguladı. Kimliğiyle kişiliğiyle özne olup evrensel zeminde inşa görevi görecek ve Batı medeniyetine alternatif üretecek nesiller yetiştirmemiz gerektiğini fakat Batıdan kopya, her tarafı dökülen, tekçi, merkeziyetçi, tekelci yapısıyla insanı üretilecek hammadde olarak gören bir eğitim sistemiyle bunu başarmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

 

İnteraktif katılımın yoğun olarak gerçekleştiği ve dinleyiciler tarafından etkili katkıların yapıldığı sunumların sonunda Bekir Birbiçer ve Mehmet Yıldız katılımcılara kitaplarını imzaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız