Özgür Eğitim-Sen

NABİ AVCI SANA YAZIKLAR OLSUN!

26.11.2016
A+
A-
NABİ AVCI SANA YAZIKLAR OLSUN!
Paylaşın
NABİ AVCI BU NE REZALET!
 
 Bu ülkede yıllardır her alanda özgürlük mücadelesi veriliyor. İnanç özgürlüğü mücadelesi de başat alanlardan birisidir. 28 Şubat inanç özgürlüğüne en sert darbeyi vurmuştur. Yüz binlerce başörtülü kamu çalışanı ve üniversite öğrencisi bu zulmü yaşamıştır.
 
Ülkemizde son yıllar özgürlük alanlarında bir takım kazanımlar elde edildi. Ancak başörtüsü zulmü üniversitelerde fiili bir durumla rahatlama yaşarken kamu çalışanları açısından devam ediyor. Özgür Eğitim-Sen’in işyerlerinde başlattığı kıyafet düzenlemesine ilişkin protesto eylemi diğer sendikalarında katılımıyla yaygın kazandı ve kamu çalışanları işyerlerine serbest kıyafetle giderken bayanlarda başörtülü gitmeye başladılar. Yüz binlerce kamu çalışanı eylemi sürdürürken iktidar partisinden mevcut kıyafet yönetmeliğini değiştirmesi ve özgürlüklerin önünü açması beklentisi içindeydik.
 
Konuyla ilgili sevindirici haber Danıştay 12. Dairesinden geldi. Samsun'un Vezirköprü ilçesi Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeninin 2001 yılında derslere başörtülü girdiği için kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması ve soruşturma sonucunda; ideolojik amaçlarla kurumun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozduğu öne sürülerek devlet memurluğundan çıkarılmıştı. Öğretmenin verdiği hukuk mücadelesi sonucunda adalet 11 yıl sonra tecelli etti ve Danıştay tarafından haklı bulundu ve  "başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceğine" hükmetti.
 
MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİBAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞIÇIKTI
 
MEB Hukuk Müşavirliği Danıştay’ın bu kararına itiraz dilekçesi gönderdi. Dilekçenin altında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın imzası da var. Maalesef Nabi Avcı’da başörtüsünü işten atılma gerekçesi olamayacağına hükmeden Danıştayın kararına itiraz edenler arasında yerini aldı.
 
Geçmişinden, inancından, siyaset yaparken yaptığın vaatlerden, parti olarak milleti yaptığınız vaatlerden utan. Siyaset; bilgi, ahlak ve cesaret işidir. Yazık ki bunları sende göremedik.
 
Danıştay inanç özgürlüğüne kapı aralayan bir karar almışken, bu kararın iptali yönünde ki bir dilekçenin altına imza atarken vicdanına seslenen ve “sen ne yapıyorsun Nabi” diyen bir tek değer yargın, bir tek vicdan sesin olmadı mı? İnançlı bir insan olarak, inancına saldırmayı, inancının neresine sığdırabildin?
 
Bu rezaleti sonlandıracak tek şey var Nabi Avcı. Belli oldu ki sen o makamın sorumluluğunu kaldırabilecek cesarete, yüreğe ve inanca sahip değilsin. İstifa et Nabi Avcı bari gözümüze gözükme…
 
Yusuf TANRIVERDİ
ÖZGÜREĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız