Özgür Eğitim-Sen

Öğretmenler Gününü Kutlamıyoruz

25.11.2018
A+
A-
Öğretmenler Gününü Kutlamıyoruz
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen olarak kuruluşumuzdan bu yana 24 Kasım’ı kutlamıyoruz.

12 Eylül cuntası tarafından 1981’de 24 Kasım’ın ‘Öğretmenler Günü’ olarak ilan edildiğini biliyoruz. Cuntacılar bu vesileyle esas itibariyle Latin Alfabesinin kabulünü ‘Öğretmenler Günü’ adı altında tüm yurtta kutlamışlar ve kutlattırmışlardır. Dolayısıyla tavrımızın esasını hem böyle bir günü ihdas eden cuntaya hem de 24 Kasım’ın tarihsel arka planına itiraz oluşturmaktadır.

Bugün ise bu tarihsel gerekçelere bile gönderme yapmaksızın öğretmenlerin içinde bulundukları durum dikkate alındığında böyle bir günün kutlanmasının abesle iştigal olduğu açıktır.

 Özlük hakları her gün aşınan, itibarı taammüden tahrip edilen bir meslek grubunun özellikle resmî kanallar üzerinden gerçekleştirilecek “kutlama” merasimlerini aşağılamanın koyulaşması olarak görmeleri gerekmektedir.

 Eğitim sistemimizde, hiyerarşi ilişkisinde en zayıf halka konumundaki öğretmenler, çalıştıkları kurumlarda tutsak. Öğretmenlik bugün güven duyulan meslekten ihbar edilen mesleğe tenzil etmiş, öğretmen görevi başında tartaklanan, kurşunlanan şimdiki zaman koşullarına mahkûm edilmiştir. Bu şartlarda böyle bir günü kutlamak abestir.

 Öğretmenlerin göreve alınmasından atanmasına, yer değişikliğinden görevde yükselmesine kadar kapı kapı ‘torpil’, ‘referans’ diye dilendirildiği bir ülkede ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması abestir. Hele hele bu kirli ilişkiler ağını ilmek ilmek dokuyan yapıların bizzat öğretmenlerden ilgi ve alaka gördüklerini dikkate alırsak bu günde “kutlama” yerine meslek onuru adına “yas tutmak” daha anlamlıdır.

 İki şiir, bir nutuk ile ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması; icrası, içeriği ve manasızlığı itibariyle öğretmenlere verilen bir değerin değil aksine sistem içerisindeki değersizleştirilmiş konumlarının hazin bir göstergesi niteliğindedir.

 Özgür Eğitim-Sen olarak kuruluşumuzdan bu yana 24 Kasım’ı hiç kutlamadık, bundan sonra da kutlamayacağız!

 

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

24.11.2018

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız