Özgür Eğitim-Sen

ÖĞRETMENLERİN AİLE BİRLİĞİNİ BOZMAYIN!

26.11.2016
A+
A-
ÖĞRETMENLERİN AİLE BİRLİĞİNİ BOZMAYIN!
Paylaşın
 
 
 
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN BASIN AÇIKLAMASI
 
 
Filmlerde iki aşık arasına giren ve kavuşmamaları için her şeyi yapan bir kötü adam karakteri vardır.Türk sinemasında rahmetli Erol Taş, Aliye Rona gibi  karakter oyuncuları bu tür rollerin hakkını vermiş figürlerdi.Sinema açısından anlamlı olan bir figür gerçek hayatta kurumsal bir yapı olarak karşınıza çıktığında ise son derece tahripkar olabiliyor.MEB’in özre bağlı yer değişikliklerindeki kayıtsızlığı maalesef bu noktadadır.İşin acı yanı aile gibi kendisine sayısız değerin atfedildiği bir yapı bugün bir yer değişikliği uygulamasında ciddiye alınmıyor.Bugün eşlerinden hatta çocuklarından ayrı kalmanın zorluğu bir yana aile olarak birlikteliğin sürdürülemez bir hal alması sonucunda boşanma noktasına gelen öğretmenlerimiz var.Tek suçları ise öğretmen olmak.
 
Tüm yetkili kişilere sesleniyoruz:Öğretmenlerin özür grubuna bağlı yer değişikliklerinde Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaları meseleyi aile bireylerinin birbirlerini görememelerinden çok öteye taşımıştır. Uygulamaların mağduru olanların sendikamızın yetkililerine aksettirdikleri tablo vahimdir. Evliliklerinin sona erme tehdidiyle yüz yüze geldiklerini sendikamız yetkililerine anlatan ve böyle bir noktada meslekleriyle evlilikleri arasında tercihe zorlanan öğretmenlerimiz var.
 
Hangi tarihin dikkate alınarak gerçekleştirileceği hususunda belirsizliğin devam ettiği 2012 özür grubu atamaları ile ilgili olarak Sayın Bakanın bazı yayın organlarına yansıyan açıklamaları konunun mağduru olan öğretmenlerin endişesini arttırmıştır.
 
Özellikle 2011 yılının Haziran ve Temmuz ayında ataması yapılan lakin göreve 5-6 Eylül 2011 tarihinde başlatılan 48 bin öğretmenin içinde özür grubuna bağlı yer değişikliği talebinde bulunacak olanların yaşamış oldukları sıkıntılar, Anayasanın da aile birliğinin korunmasına atıfta bulunan ilgili maddeleri esas alınarak çözüme kavuşturulmalıdır.
 
Özür grubu atamalarında 30 Ağustas tarihi yerine 30 Eylül tarihi esas alındığında 5-6 Eylül 2011 tarihi itibariyle göreve başlatılan öğretmenlerimizin bir yıl daha ailelerinden uzakta kalma sıkıntıları ya da evlilikleri ile meslekleri arasında tercihte bulunma mecburiyetleri ortadan kalkacaktır.Hiç kimsenin, her şeyden önce bir anne ya da bir baba olan  bu insanlardan bir yıl daha beklemelerini isteme hakkı olamaz.Bu durum son derece gayr-i insanidir ve 2012 atamalarında konun hassasiyeti ve Anayasanın ilgili hükümleri esas alınarak çözüme kavuşturulmalıdır.
 
İnsanları; eğitim-öğretimi aksatmamak adına eşlerinden, çocuklarından ayrı bırakıp hasrete mahkûm edenler, insanları zihinsel ve duygusal anlamda ikiye bölüp ayıranlar, öğretmenleri değersizleştirip verimsizleştirdikleri gibi eğitim öğretime de en büyük darbeyi vurmaktadırlar. Kendi çocuğuna hasret bırakılanlar, kendi çocuklarına yardım edemeyenler ya da akılları kendi çocuklarında olanlar; vatan evlatlarına nasıl ve ne kadar katkı sunabilirler. Adı üzerinde “özre bağlı yer değiştirme”; yani bir aciliyete bir ehemmiyete bağlı dolayısıyla zorunluluk gereği gerçekleşen bir durum katı zaman sınırlandırmaları ile değerlendirilemez. Bu vesile ile Özgür Eğitim-Sen olarak, henüz zaman varken 2012 özür grubu atamaları ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının 30 Ağustos tarihi yerine 30 Eylül tarihini esas alması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz.Yeni mağduriyetlere neden olacak bir uygulamaya tevessül edilmemelidir.Durum vahim bir noktadadır,uyarıyoruz.
 
 
 
Ali AYDIN
Özgür Eğitim-Sen
Yönetim Kurulu Üyesi
14/06/2012

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız