Özgür Eğitim-Sen

OHAL Komisyonu Adalet İçin Titizlenmeldir

22.03.2017
A+
A-
OHAL Komisyonu Adalet İçin Titizlenmeldir
Paylaşın

Basına yansıyan haberlere göre FETÖ kapsamında bugüne kadar kamudan ihraç edilenler içinden mağdur edildiğini, haksızlığa uğradığını düşünenlerin durumlarını ele almak için OHAL Komisyonu kurulacak. Komisyon gerekli atamalar yapıldıktan sonra Nisan ayının ilk yarısında başvuruları almaya başlayacak. Komisyondan “temiz kağıdı” alanlar işlerinin başına dönebilecekler denilmektedir. Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın OHAL Komisyonu’nun çalışmalarına hız verilmesini istediği ve istihbarat birimleri dâhil tüm kurumların Komisyon’un istediği belgeleri verme zorunluluğu getirildiği belirtilmektedir.

 

15 Temmuz gecesi yaşanan kalkışmanın ardından verilecek mücadelenin kitaba uygun, maşeri vicdanı tatmin edecek şekilde yürütülmesi gerekliliğini vurguladık, vurgulamaya devam ediyoruz. Zira kalkışmanın püskürtülmesi ve mücadelenin meşruiyet zemini usul ve esasta gözetilecek titizliğe bağlıdır. İki tarafı da keskin bir kılıcı andıran durum bir tarafıyla kalkışmada dahli olanların hesaba çekilmesini diğer tarafta bu hesaba çekmenin mağduriyetler oluşturmamasını gerektirmektedir.

 

Darbe kalkışmasının ardından açıklanan KHK’larla açığa alınanlar veyahut ihraç edilenler içerisinde ilgisiz, masum insanların varlığı dikkat çekiciydi. Diğer bir husus açığa alınan veya ihraç edilenlerin hangi gerekçe ile ilgili cezaya çarptırıldıklarının açıklanmamasıydı. Gelinen noktada olası haksızlık ve mağduriyetlerin giderilmesi için Komisyon’un kurulması ve itirazları dikkate alması önemlidir. Ayrıca hak ve hukukun gereğidir.

 

Bu netameli sürecin işleyişinde kurulmakta olan Komisyon’un ve çalışma düzeninin kamu vicdanını tatmin edici olmasında zaruret var. Hak ve hukuk arayışında olan insanların iş ve işlemlerini adaletle hükme bağlama mecburiyeti var. Bu açıdan Komisyon’un titizlikle itirazları dikkate alması, meşru ve makbul gerekçeler üzerinden hüküm tesis etmesi kaçınılmazdır. Sosyal, siyasal, psikolojik boyutları olan bir mevzunun ciddiyetle ele alınması, hangi usul ve esaslar üzerinden hareket edileceği, itirazların nasıl ve ne şekilde alınacağı kamuoyu ile paylaşılmalıdır. 15 Temmuz’da maruz kaldığımız darbe kalkışmasını işlevsiz ve hükümsüz kılacak önemli basamaklardan birisi de şüphesiz hakkın ve hukukun gözetilmesinde gösterilen titizlik olacaktır.

 

22.03.2017

Abdulbaki DEGER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız