Özgür Eğitim-Sen

Okul Yöneticilerinin Ek Ders Ücretleri İyileştirilmelidir!

02.12.2016
A+
A-
Okul Yöneticilerinin Ek Ders Ücretleri İyileştirilmelidir!
Paylaşın

Bilindiği üzere 2015 Mart ayında TBMM'de kabul edilen Torba Yasa ile Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin ek derslerine yüzde 100 zam yapılması resmileşmişti. Düzenlemenin yapıldığı dönemde de Özgür Eğitim-Sen olarak yapılan düzenlemenin eksik, yanlış ve öncelik boyutunun ters-yüz edilmiş olduğunu ifade etmiştik. Eşit işe eşit ücret ilkesine aleni bir şekilde aykırı olan düzenleme eğitim-öğretimde ana sistemi önemsiz yardımcı-destek unsurunu ise birincil konuma yükseltmiştir.

Diğer taraftan yürütülen Destekleme ve Yetiştirme kursları okul yöneticileri açısından da ayrı bir mağduriyet oluşturmaktadır. Kurs planlaması, organizasyonu ve yürütülmesine dair tüm iş ve işlemleri yürüten, her türlü gelişmeden sorumlu tutulan yöneticiler ücretlendirilme konusunda üvey evlat muamelesine maruz bırakılmaktadırlar. Kursun başlamasından bitimine kadar eğitim ortamlarının hazır tutulması ve destek eğitiminin problemsiz sürdürülmesi ile sorumlu tutulurlarken ücretlendirme de göz ardı edilmeleri ciddiyetten ve hakkaniyetten uzak bir uygulamadır.

Yürütülen iş ve işlemlerin adil ve hakkaniyetle yürütülmesi MEB vazgeçilmez görevi ve sorumluluğudur. İş ve işlemlerde ölçüyü kaçırmak, çalışanları arasında eşitliği gözetmemek yapılan işi en başında sabote etmek, insicamı ve motivasyonu bozmaktır.

Özgür Eğitim-Sen olarak okul yöneticileri açısından ciddi bir haksızlık ve mağduriyet oluşturan bu uygulamanın MEB tarafından sistemin bütünlüğünü, adaleti ve eşit işe eşit ücret prensibini dikkate alarak yeniden ele alınmasında zaruret görüyoruz. 

08.11.2016

Abdulbaki DEĞER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız