Özgür Eğitim-Sen

Olayı görmezlikten gelmek insanlık ayıbıdır

25.11.2016
A+
A-
Olayı görmezlikten gelmek insanlık ayıbıdır
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen Batman İl temsilcisi Mustafa Sevinçer Lice’de meydana gelen ve Ceylan Önkoluın ölümü ile sonuçlanan havan mermisi ve sonrasındaki dava sürecini  değerlendirerek, “Olayı görmezlikten gelmek insanlık ayıbıdır!” dedi.
Sevinçer konuya ilişkin açıklamasında ise şu bilgilere yer verdi; “Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyünde koyunlarını otlatmaya çıkan henüz ilköğretim çağında olan 13 yaşındaki Ceylan Önkol isimli çocuğun havan mermisi ile hayatını kaybetmesi vicdan sahibi tüm insanları derinden üzmüştür. Bu dehşet verici olay karşısında medyanın ve sivil toplum örgütlerinin olayı görmezlikten gelmesi, olaya duyarsız kalması, toplumsal anlamda ne kadar insanlıktan uzaklaştığımızın acı bir göstergesidir.

Daha bir kaç ay önce Hakkari’de yine bir çocuğun dipçikle kafasının parçalanması hafızalardan silinmemişken şimdi de bu son derece acı olayın yaşanması geçmişteki olaylardan ders çıkarılmadığını gözler önüne sermektedir.

İnsan denilen değerli varlığın kıymetinin bu kadar hiçe sayıldığı başka bir ülke var mıdır acaba? Çocukluğunu yaşama şansını vermediğimiz nice canlara kıyıldı bu ülkede. Merminin, savaşın, ölmenin ve de öldürmenin ne olduğunu bilemeyecek kadar küçük olan Ceylan’a karşı insanlık borcumuzu bu olaya duyarsız kalmamak ve suçluların gerekli en ağır cezayı almalarını sağlayarak ödeyebiliriz.

Biz Özgür Eğitimciler olarak bu ülkede insan ölümleri karşısında sessiz kalanları insan olduklarını hatırlamaya çağırıyoruz.

Her kim olursa olsun insan olduktan sonra bu ülkede herkesin bir yaşam hakkının olduğunu ve bu hakkı koruma görevinin de devletin sorumluluğunda olduğunu hatırlatıyor ve Ceylan’ın ölümüne sebep olanları, sorumluların cezalandırılmaması için gayret gösterenleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız