Özgür Eğitim-Sen

Önce Gerçekleri Görelim Müjdenizi Bilahare Konuşuruz

01.12.2021
A+
A-
Önce Gerçekleri Görelim Müjdenizi Bilahare Konuşuruz
Paylaşın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20’nci Milli Eğitim Şurası’nda, hazırlanacak “Öğretmen Meslek Kanunu” ile öğretmenlere yönelik birtakım iyileştirmeler yapılacağından bahsetti. Haberin sunumu “Erdoğan’dan öğretmene müjde” gibi başlıklarla yapıldı. Ancak bahsedilen iyileştirmelere detaylı baktığımızda ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Yıllardır toplu sözleşmelerde mağdur etikleri öğretmenlerin, ne verilirse lütuf gibi kabul edeceğini zannediyorlar olsa gerek, birçok şarta bağlanan cüzi iyileştirmeler mucizevi müjdeler olarak lanse ediliyor.

Cumhurbaşkanının vaatleri arasında en kayda değer olanı öğretmenler arasında statü, özlük ve atama hakları yönünden ciddi anlamda eşitsizlik yaratan sözleşmeli öğretmenlikle ilgili olan vaatler. Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı mali ve özlük haklara sahip olacakları ihtimali elbette çok değerli. Fakat öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyen ve öğretmenleri kabul edilemez biçimde kadrolu ve sözleşmeli şeklinde tasnife tabi tutan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devam edecek olması atılan olumlu adımı eksik bırakıyor. Ayrıca sözleşmeli öğretmenliğin aile bütünlüğüne zarar veren atama boyutuna hiç dokunulmaması, öğretmeni iş veya eş tercihinde bulunmaya zorlayan en az üç yıl çakılı görev yapma zorunluluğunun düzeltilmemesi de hazırlanan taslağın büyük bir eksiği olarak göze çarpıyor.

Cumhurbaşkanının “müjdeleri” içinde en sorunlu kısmı ise uzman öğretmen ve başöğretmenlik ayrımına dair olan bölüm oluşturuyor. Buna göre; 10 yıl çalışan öğretmen uzman olacak ve maaşında 1000 TL artış olacak. Uzman öğretmenler sınava girerek başöğretmen olabilecek. Bu durumda da maaşları 2 bin TL artacak.
Birinci sorun, kadrolu-sözleşmeli-ücretli şeklinde tasniflere tabi tutulan öğretmenler artık bunlara ek olarak çaylak-uzman-başöğretmen diye tasnif edilecek. En hazin tarafı da öğretmen 1000 lira zam alabilmek için sınav kazanmak zorunda kalacak. Aynı gün doktorlar için pratisyen doktorlara 2500, uzman doktorlara 5000 TL seyyanen zam yapılacağı bilgisi verilirken öğretmene verilecek artış için 10 yıl çalışma ve sınav şartı getirilmesi, “ne kadarını eleyebilirsek kardır” mantığıyla hareket edildiğini gösteriyor.

Oldu olacak 10 yıl çalışma ve sınav şartının üzerine mülakat da getirin. Hem böylece sadece yandaş sendikaya üye olan öğretmenleri uzman öğretmen-başöğretmen yapma imkânı da elde etmiş olursunuz.  

Bu şartları “müjde” addeden hükümete gerçekleri şöyle hatırlatalım:
Tüm ürünlerin son birkaç ayda yüzde yüz zamlandığı memlekette, 1 Kasım sabahı 9,53 olan Amerikan Doları/Türk Lirası kuru, 30 Kasım günü saat 23.59’da 13,75 oldu. Yaşanan devalüasyon gibi deprem sonrası TL’nin inanılmaz değer kaybı nedeniyle öğretmenin maaşı artık 400 dolara tekabül ediyor. En ucuz ev kirasının 2 bin TL’den başladığı ülkede öğretmen ciddi biçimde geçim sıkıntısı yaşıyor. Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammı sonrası öğretmenin maaşı ile asgari ücret arasında pek bir fark kalmayacak. Yandaş sendika ile yapılan al takke ver külah tarzı sözleşme ile yüzde 5 zam verilen öğretmene en az üç bin TL seyyanen zam verilmesi gerekirken 10 yılın üzerindeki öğretmenlere sınav kazanma karşılığı bin lira verileceği vaadi, kimse kusura bakmasın ama müjde değil olsa olsa hakaret olabilir.

Tüm bu sebeplerle Özgür Eğitim-Sen olarak; Hükümeti gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyoruz. Maaşı, yüksek enflasyon karşısında eriyen, toplu sözleşmelerde çırak çıkarılan ve bu yüzden maaşı asgari ücret seviyesine gerileyen öğretmene meslek kanunu vs beklemeksizin ve kıdem farkı gözetmeksizin derhal en az üç bin TL seyyanen zam yapılmasını talep ediyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız