Özgür Eğitim-Sen

Özel Öğretim Kurumlarında Çalışan Öğretmenler Kimin Öğretmeni?

13.07.2023
A+
A-
Özel Öğretim Kurumlarında Çalışan Öğretmenler Kimin Öğretmeni?
Paylaşın

“Kurslardaki öğretmenlerin büyük çoğunluğu herhangi bir sınava girip başarılı olmuş değiller. Benim öğretmenimin girdiği KPSS’de başarılı olamadığı için orda öğretmenlik yapıyorlar.”

Öğretmenleri, “benim öğretmenlerim” ve KPSS’yi kazanamadığı için “özelde çalışan diğerleri” biçiminde ayrıştıran ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren öğretmenleri değersizleştiren bu sözler, yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından katıldığı bir TV programında dile getirildi.

Öncelikli görevi sistemin temel unsuru olan öğretmenin hakkını hukukunu korumak ve gözetmek olması gereken Bakan’ın, özel okullarda ve kurslarda ağır şartlar altında emek sömürüsüne maruz bırakılan öğretmenleri bu şekilde aşağılaması incitici olmuştur.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN olarak Bakan’a soruyoruz:

Özel öğretim kurumlarında hizmet veren öğretmenler kimin öğretmenidir?

Ücretli-sözleşmeli-kadrolu-normal-uzman-başöğretmen şeklinde kırk kategoriye böldüğünüz öğretmenleri şimdi de benim öğretmenlerim ve diğerleri diye mi ayrıştıracaksınız?

Bir sıralama sınavı olan KPSS’nin öğretmenin kalitesini ve niteliğini belirlemede etkisi var mıdır?

KPSS kazanamadığı için aşağıladığınız öğretmenler yetersizse eğer, bu öğretmenlerin 90 binini her eğitim yılında devlet okullarında ücretli öğretmen adı altında, asgari ücretin yarısı kadar ücretler karşılığında neden köle gibi çalıştırıyorsunuz?

Aşağıladığınız bu öğretmenler gerçekten yetersiz olsa tam bir kurtlar sofrası olan özel sektörde bir gün dahi çalıştırılırlar mı?

Özel öğretim kurumu öğretmenleri yeteri kadar öğretmen değilse, neden veliler çocuğunu ekstra bütçe ayırarak, ağır külfetler çekerek özel kurslara, okullara gönderiyor?

Özel öğretim kurumları gerçekten merdiven altı üretim yapan yasa dışı ortamlarsa MEB neden buraları denetlemiyor, kapatmıyor?

Ayrıca belirtmek gerekir ki dershanelerin kapatılması sonrası yerine alternatif üretilemediğinden, yoğun talebi karşılamak için “kişisel gelişim kursları” adıyla açılan özel kurumlarda öğretmenler kayıt dışı, sigortasız ve üç kuruş paraya sömürülüyor. Bunun denetimini yapmak yerine MEB’e düşen bu öğretmenleri değersizleştirmek mi olmalıdır?

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız