Özgür Eğitim-Sen

ÖZGÜR EĞİTİM SEN, DEPREM BÖLGESİ ERCİŞ’TE

25.11.2016
A+
A-
ÖZGÜR EĞİTİM SEN, DEPREM BÖLGESİ ERCİŞ’TE
Paylaşın
 
 
 Tatvan Özgür Eğitim-Sen Temsilciliği, depremde büyük hasar gören Erciş’e yardım götürdü. İki kamyonetle deprem bölgesine götürülen ayni yardımlar; Erciş Başak-Der ve İHH yetkililerine teslim edildi. Bilahare deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Tatvan Özgür Eğitim-Sen Temsilcimiz Sinan Kıranşal, gözlemlerini yazılı ve resimli olarak bizlere aktardı. Özgür Eğitim-Sen Temsilcisi Sinan Kıranşal’ın gözlemlerini şöyle:
Erciş’e vardığımızda ilçede yağmur yağıyordu. Sokak ve caddelerin kenarları; yıkılan, yıkılmak üzere bir tarafına eğilmiş bükülmüş, dışı derin çatlaklarla dolu onlarca bina ile dolu olduğunu görüyoruz. İşin ilginci yıkılanlardan fazla yıkılmayan ancak bundan sonra kullanılamayacak durumda birçok bina var.
 
İnsanlar soğuk hava ve yağmura rağmen yeni bir artçı deprem korkusu ile dışarıda bekliyorlar. Bir kısmı buldukları yardım çadırlarında… Kesif yağmura rağmen, iş makineleri ve arama kurtarma ekiplerinin durmaksızın, yıkılan binaların enkazı üzerinde arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.
 
İlçede arama kurtarma çalışmaları için çok lüzumlu ihtiyaçlardan biri olan elektrik. Ancak elektrikler elektrik kesik. Tedaş ekipleri, devrilen elektrik direkleri ve trafolarda tamir çalışmalar yapmalarına rağmen bu çalışmaların; enkaz altında kalanlara “altın zamanlar” müdahalesi yapan arama kurtarma ekiplerine ya faydası olmayacak ya da elektrikler verildiğinde iş işten geçmiş olacak gibi gözüküyor. İlçenin su ve kanalizasyon şebekesi çökmüş durumda. İstanbul büyükşehir belediyesinden gelen yardım ekipleri şehre geçici su şebekesi için çalışmaları yapıyorlar.
 
Arama ve kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalanlar ile ilgili çalışmaları devam ediyordu. Biz yıkılan bir binanın enkazındaki çalışmaları izlemeye giderken enkaz altından bir bebek ve annesinin canlı çıkarıldığının haberini aldık. İnsan ne kadar da mutlu oluyor böyle haberleri alınca… Bunu en iyi enkaz başındaki arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarında görmek mümkün. Deprem enkazı altından çıkarılan yaralılar ve cenazeler hiç bekletilmeden ambulanslar tarafından sağlık kuruluşlarına taşınmakta.
 
Erciş Kaymakamlığı önünde yakınlarını kaybedenler, yardım almak isteyenler, dertlerini dile getirmeye çalışanlardan oluşan insan toplulukları ve bunların oluşturduğu uzun kuyruklar var. Ancak yardımların dağıtılması hem dağınık hem de ortada hiç hoş olmayan manzaralar var.
 
Kaymakamlıktaki, ilçeye gelen yardım malzemelerinin dağıtımı sırasında sonradan 5,4 büyüklüğünde olduğunu öğrendiğimiz şiddetli bir artçı bir deprem oldu. Esasen bu artçı depremler aralıksız devam ediyormuş. Bizimde hissettiğimiz bu son artçı depremin, Erciş halkında kısa süreli bir panik meydana getirdiğini gözlemledik. Bu artçı sarsıntılar yüzünden halk, bırakın evinde kalmayı, kısa süreli bile olsa herhangi bir ihtiyaç malzemesi almaya dahi evine giremiyor.
 
Erciş ilçe merkezinde; İHH, Van valiliği, Erciş belediyesi ile diğer yardım kuruluşlarının yardım organizeleri ile ilgili çadırları var. Bu çadır merkezlerden Erciş halkına çadır, battaniye, ekmek, su vb. ihtiyaç malzemeleri dağıtımı yapılıyor. İlçenin stadyumunda, Kızılay tarafından dağıtılan çadırlardan meydana gelen çadır şehir kurulmuş. İlçeye, ülkenin her yanından yardım yağıyor. Bu durumu hem yardım getiren ekiplerin hem gelen ihtiyaç maddelerinin üzerindeki işaret ve yazılardan anlamak kolaylıkla mümkün.
 
 
 
Çadırlarda yaşayan insanların bazılarına taziye ziyaretinde bulunulduk. Bazılarının ise deprem sırasında yaşadıklarını ve halen karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçlarını dinledik.
 
Görülen o ki, Van ve Erciş merkezli bu şiddetli deprem; acı sonuçlar doğurmuş olsa bile Cenabı Hakk’tan gelen bu acı imtihan aynı zamanda kardeşliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı, yakınlaşmayı pekiştirmiştir. “O sabredenler, kendilerine bir belâ geldiği zaman: Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz, derler.” (Bakara2/156)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız