Özgür Eğitim-Sen

Özgür Eğitim-Sen Sivil Topluma Savaşan Açan Sözleşmeyi Yargıya Taşıdı

21.09.2021
A+
A-
Özgür Eğitim-Sen Sivil Topluma Savaşan Açan Sözleşmeyi Yargıya Taşıdı
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6.Toplu Sözleşme ile ilgili olarak ‘Yürütmenin Durdurulması’ istemi ile Danıştay’da dava açtı.

Özgür Eğitim-Sen 6.Dönem Toplu Sözleşmede uzlaşma metnine giren 23. Maddenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı. Toplu Sözleşme Süreci boyunca tarafların performanslarının kamu çalışanlarını manipüle etmeye odaklı olduğunu ifade etmiş ve yaşananların ve uzlaşılan konuların sendikacılık tarihinin yüz karası olduğunu defaatle dile getirmiştik. Mali haklara ilişkin uzlaşılan ve tarihin en büyük kazanımı şeklinde sunulan rakamların kayıpların tescili olduğu ortada. Diğer taraftan uzlaşma metnini büsbütün ahlaktan ve vicdandan yoksun kılan ve süreci birkaç sendikanın aleni rüşvet görüşmesine indirgeyen 23. Madde ile iş iyice çığırından çıkarılmıştır.

Kamu çalışanlarının aşağılanması, devlet-sivil toplum yapılarımızın seviye yitirmesi anlamına gelen sürecin neden olduğu tahribatı azaltmak, ilke ve değerlere bir nebze olsun nefes aldırmak için Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açmış bulunmaktayız. Etin iyice koktuğu bu süreçte umarız ki tuzun da kokmadığını gösteren bir kararla karşılaşma imkânımız olur.

Özgür Eğitim-Sen Başkanı Abdulbaki Değer; “Anayasanın eşitlik ve örgütlenme özgürlüğü maddelerine aykırı olmakla birlikte, 6.toplu sözleşme tutanağının 23.maddesi kurumsal soykırım uygulamasıdır. (Yaklaşık 200 bin sendika üyesinin kurumsal göçe zorlamaktır.) Bunu yapan kurumlar aynını yaşamadan tarih sahnesinden çekilmez.” diyerek Özgür Eğitim-Sen olarak 20 Eylül 2021 tarihi itibariyle Danıştay’a “yürütmenin durdurulması istemi” ile dava açtıkları bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Değer ; “Sivil topluma, çok sesliliğe alenen ve taammüden savaş açan bu sözleşme ile ilgili hükmü evvela Türkiye’de yaşadıklarına inandığımız vicdan ve insaf ehli olan her kesimden insanın akabinde bu dava ile birlikte mahkemenin adalet terazisine bırakmış bulunuyoruz. Sürecin takipçisi olacağız.” ,dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız