Özgür Eğitim-Sen

Özgür Eğitim-Sen’den mesleki dayanışma ve vicdani duruş adına MEB’e çağrı

27.03.2020
A+
A-
Özgür Eğitim-Sen’den mesleki dayanışma ve vicdani duruş adına MEB’e çağrı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Sağlık Bakanı ile yaptığı son basın toplantısından da ücretli öğretmenlere uzaktan eğitim süresince ücret ödenmemesi sorununun çözümüne dair bir açıklama gelmedi. Tatilin açıklandığı ilk gün “kimse mağdur edilmeyecek” söylemiyle umut vermesine rağmen sonraki günlerde sorunu mevzuat engeline bağlayan Bakan Selçuk, son toplantıda yine “ilgili mevzuat gayet açık” cümlesiyle can yakıcı sorunu “mevzuat” söylemine hapsederek umutları kırdı.

Ücretli öğretmen statüsünde çalışan öğretmenler sadece girdikleri ek ders karşılığı ücret alabiliyorlar ve 16 TL karşılığında 20 saat derse girdiklerinde yaklaşık 1300 TL, 30 saat derse girdiklerinde de 1900 TL civarı bir ücret alıyorlar. SGK’ları yarım yapılıyor, DYK’larda tercih edilmiyorlar, sınav görevi alamıyorlar, resmi tatillerde ve ara tatillerde ücret alamıyorlar ve hiçbir özlük hakkına da sahip olmadan çalışıyorlar. MEB, atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin sırada olmasını fırsata çevirerek 83 bin öğretmenini bu şartlarda çalıştırıyor.

Geçimlerini sağlamak zorunda olan öğretmenler mecburen bu şartları kabul ederek görevlendirildikleri okullarda çalışıyorlar. Fakat son aylarda yaşadığımız olağan üstü süreçte dönem ortasında okulların tatil edilmesiyle MEB bu 83 bin öğretmene büyük bir mağduriyet yaşatıyor. Kadrolu öğretmenlere tatil (uzaktan eğitim) süresince ek ders ücretini ödeme kararı vermesine rağmen ücretli çalışan öğretmene mevzuatı gerekçe göstererek ödeme yapılmayacağını beyan ediyor.

Bu durumu Özgür Eğitim-Sen olarak çok büyük bir haksızlık ve adaletsizlik olarak görüyoruz. Sonuçta sezon başında hiç kimse dönem ortasında tatil olacağını öngörmüyordu. Olağan üstü bir kriz var ve bunun maliyeti ücretliye kesiliyor. Bütün ücretli öğretmenler bütçelerini tüm yıl çalışacağı üzerine kurguladı. Tüm geçimini ücretli öğretmenlikten sağlayan on binlerce öğretmen söz konusu. Karı-koca ücretli çalışan sayısız öğretmen bulunuyor. Bakanlığın bu şartlardaki 83 bin öğretmeni yarı yolda bırakmasını, “mevzuat” diyerek geçiştirmesini, öğretmeninin hakkını savunmamasını, mevzuat değişikliği için hiçbir şey yapmamasını kabul edilemez buluyoruz.

83 bin öğretmen asgari ücretin altında bir ücret karşılığında MEB’in büyük bir açığını kapatırken şu an ne zaman biteceği bilinmeyen bir süreç boyunca bir kuruş bile ücret alamadan geçinmek zorunda kalacaklar. Özgür Eğitim-Sen olarak içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde mağdur edilen öğretmenlerin yanında olmayı vicdani bir sorumluluk olarak görüyoruz ve fiili olarak görevde değilken ücret almayı doğru bulmuyoruz. Bu minval üzere mesleki dayanışma ve ahlaki duruş gereği; kadrolu ve sözleşmeli öğretmene yapılacak ek ders ödemelerini, hakkını aramaktan ve yanında yer almaktan imtina ederek, geçim derdiyle baş başa bırakarak mağdur ettiği ücretli öğretmenlere yapması konusunda MEB’e çağrıda bulunuyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız