Özgür Eğitim-Sen

Özgür Eğitim Sohbetleri’nde Eğitimin Geçmişi ve Geleceği Konuşuldu

23.02.2020
A+
A-
Özgür Eğitim Sohbetleri’nde Eğitimin Geçmişi ve Geleceği Konuşuldu
Paylaşın

Özgür Eğitim Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Tarih filozofu, hattat, şair Prof. Dr. Şahin Uçar’dı. Yaklaşık üç saat süren ‘Eğitimin Geçmişi ve Geleceği’ başlıklı sohbet programı yoğun katılımla Özgür Eğitim-Sen Genel Merkezi‘nde yapıldı. Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer’in takdimiyle başlayan sohbette Şahin Uçar Hoca insanlığın yeryüzü macerasından başlayarak eğitimin serencamına ilişkin muhteşem bir ufuk turu gerçekleştirdi.

Kültürün insanların nesiller arası aktardıklarının genetik olmayan tüm unsurları şeklinde tanımlandığını belirten Uçar, bu aktarımın esas itibariyle aynı zamanda eğitimin kendisi olduğunu belirtti. Tarihsel olarak çok uzun dönemler boyunca eğitimin şifahi olarak aktarıldığını ve bu aktarımın da zannedilenin aksine son derece etkili olduğunu ve neredeyse matbaanın kullanımına kadar geçen sürede eğitimin ana niteliğinin bu şekilde gerçekleştiğini ifade etti. Matbaa ile birlikte eğitimin kitleselleşme sürecine girdiğini, devletlerin tekelinde indoktrinasyon aygıtı olarak konumlandırılıp kullanıldığını ifade eden Hoca “Bugün geldiğimiz noktada tüm bunları anlamsızlaştıran ve bildiğimiz ‘insanın sonu’ anlamına gelen malesef kimsenin de pek farkında olmadığı bambaşka bir süreç yaşanıyor”  dedi.

Devlet, ideoloji, din vs. hiç bir yapının insanların ne tür bir eğitimden geçirileceğine dair karar mercii olamayacağını hele zorla eğitim gibi bir uygulamanın ne adına olursa olsun meşru görülmeyeceğini belirten Şahin Uçar, mahdut duyu ve algı kapasitesi olan, konuştuğu dil sınırlı olan, en mükemmele yakın kabul edilen matematik ve mantık gibi alanlardan ilime, tarihe, sanata, felsefeye uzanan tüm alanlardaki gelişmeler zorunlu eğitimin en hafif ifadeyle çok cüretkar bir girişim olduğunu belirtti. Amazon ormanlarında yaşayan ibtidai kabilelerden Tolstoy’a, Sokrates’ten ‘post-hüman’ tezlere uzanan geniş bir alandan verilen somut örneklerle zenginleşen sohbet Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer’in Prof. Dr. Şahin Uçar’a ve katılımcılara teşekkür etmesiyle sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız