Özgür Eğitim-Sen

Özgür Eğitim Sohbetleri’nde Sosyal Bilimler Dünyamız Konuşuldu

07.03.2020
A+
A-
Özgür Eğitim Sohbetleri’nde Sosyal Bilimler Dünyamız Konuşuldu
Paylaşın

Özgür Eğitim Sohbetleri’ programının bu haftaki konuğu Liberal Düşünce Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Tanel Demirel ile akademiyi konuştuk. “Sosyal Bilimler Dünyamız: Bazı Yapısal Özellikler” başlıklı sohbet, eğitimin konuşulması gereken önemli başlıklarından birisinin yüksek öğretim olduğunu belirten Abdulbaki Değer’in takdimiyle başladı.

Tanel Demirel Hoca Özgür Eğitim-Sen’in davetine teşekkür ederek başladığı konuşmasında üniversitelerimizde sosyal bilimler ilgili dört temel yapısal özelliğin üzerinde duracağını belirtti.


 “1) Türkiye’de üniversitelerin kuruluşunda devlet öncülüğü üstlenmiş bu bağımlılık daha sonra da devam etmiştir. Devlete tasarruf eden irade ise, üniversiteleri ancak belli bir özerkliğe sahip olduklarında anlamlı olabilecek kurumlar olarak görmemiştir. Zamanla üniversitelerin “devlet dairesi” olma özellikleri pekişmiş, üniversitelerde bürokrasinin iyi bilinen davranış kalıpları yerleşmiştir. 

2) Çok sorunlu demokrasi pratiğimize paralel olarak ifade hürriyeti sınırlı kalmıştır. Hangi konular üzerinde çalışılacağı, çalışılan konularda nelerin söylenip söylenemeyeceği konusunda siyasi irade tarafından dar bir çerçeve çizilmiştir. İfade hürriyeti üzerindeki baskılar sadece siyasi iktidarlardan kaynaklanmamış, farklı olana tahammül eksikliğini besleyen cemaatçi kültürel yapılanmamız sosyal bilimler dünyamıza da damgasını vurmuştur. 
3) Her düzeyde iyi eğitim eksikliği ile birlikte, düşünce üretimini kolaylaştıran refah seviyesinin düşük olmasının olumsuz etkileri söz konusudur.

4) Entelektüel faaliyeti teşvik eden, özellikle de bu faaliyetin ürettiği sonuçlardan bağımsız olarak kıymetli olduğuna inanılan bir kültürel zeminin varlığından söz etmek zordur.”

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer Türkiye’de sosyal bilimler dünyamızın yapısal özelliklerini ve bunların yansımalarını somut örneklerle ve akıcı bir anlatımla katılımcılar ile paylaşan Tanel Demirel Hocaya ve katılımcılara teşekkür ederek programı sonlandırdı.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız