Özgür Eğitim-Sen

ÖZGÜR EĞİTİMSEN İSTİŞARE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

26.11.2016
A+
A-
ÖZGÜR EĞİTİMSEN İSTİŞARE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ
Paylaşın
 
 
 
Özgür Eğitim-Sen Genel Merkez Üyelerimizin ve Temsilcilerimizin büyük kısmının katıldığı “Özgür Eğitim Sen İstişare Toplantısı” 2-3 Şubat 2013 tarihinde Mardin’de yapıldı.
Yapılan istişare toplantısında Türkiye Gündemi başta olmak üzere Eğitim Sistemi, Eğitim Sistemindeki Dönüşüm, Öğretmenlerin Sorunları gibi eğitime dair pek çok konu ele alındı. Toplantı sonucunda çıkan sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşıyoruz
1.  Yeni Anayasa sürecinin tüm kesimlerin talep ve beklentilerini gözetecek bir yapılanma ile bir an önce sonuca bağlanmalıdır.
2.  Hükümetin başlattığı yeni müzakere süreci kararlılıkla ve şeffaf bir biçimde devam ettirilmelidir.
3.  Eğitim sisteminin temel yasal dayanağı olan Tevhid-i Tedrisat yasası tekçi yapısı ortadan kaldırılacak şekilde düzenlenmelidir.
4.  Eğitim sisteminin tüm kademeleri ve kamu çalışma hayatı dahil uygulanan kılık-kıyafet yasağı acil bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır.
5.  Anadilde Eğitim yasağının önündeki yasal engeller kaldırılmalıdır.
6. Din Eğitimi ve Öğretimi alanında uygulanan devlet tekeli kaldırılmalı, Din eğitimi-öğretimi alanı sivil toplumun aktif rol alabileceği bir yapılanmaya dönüştürülmelidir.
7.  Öğretmenlerin onur ve itibarını sürekli düşüren söz ve eylemlerden vazgeçilmelidir.
8.  Öğretmenlerden esirgenen eşit işe eşit ücret uygulaması öğretmenleri de kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.
9.  Eğitim çalışanlarına verilemeyen Ek Ödemenin ödenmesi için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır.
10. Tekelci müfredat uygulaması ortadan kaldırılmalı, ailelerin ve sivil örgütlerinin aktif katıldıkları esnek bir müfredat yapılanmasına geçilmelidir.
11. Okul yönetimlerinde göstermelik olarak değil, gerçek anlamda öğretmen, veli ve sivil toplumun katılımına olanak sağlayan bir yönetim modeline geçilmelidir.
12. Tüm eğitim çalışanlarının özlük hakları iyileştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız