Özgür Eğitim-Sen

ÖZGÜRLEŞENE KADAR KIYAFET BOYKOTUNDAYIZ

26.11.2016
A+
A-
ÖZGÜRLEŞENE KADAR KIYAFET BOYKOTUNDAYIZ
Paylaşın
 
 
 
 Devlet okulu asimilasyon aracı olarak görmekte ve kullanmaktadır. Son yıllarda Ülkenin içine girmiş olduğu hesaplaşma ve özgürleşme süreci açısından baktığımızda eğitim sistemimiz ideolojik dogma ve baskılardan arındırma yönünde ele alınamamıştır. Son çıkan kılık kıyafet yönetmeliği eğitim sisteminin üzerine oturduğu mevcut zihniyet doğrultusunda hazırlanmıştır.
 
Belirli bir oranda kıyafet serbestisi içerse de konu yine temel insan hakları ve özgürlükleri açısından ele alınmamıştır. Devletin mutlak belirleyiciliği temelinde bir esnekleşme yaşanmıştır. Meselenin temel insan hakları ve inanç özgürlüğü bağlamında ele alınıp yapılandırılmasıyla var olan hakim, baskın ve dayatmacı zihniyetin biraz esnemesi muhakkak ki aynı şey değildir.
 
Bayan memurlara pantolon giyme serbestisi tanındığından beri bayan memurlar için üniforma kalkmıştır. Kadın memurlar gündelik kıyafetleriyle iş yerlerine gelebilmektedir. Ancak, kravat ve takım elbiseden oluşan erkek memur üniforması halen dayatılmaya devam etmektedir. Bu durum bir eşitsizliği de barındırmaktadır.
 
İkinci olarak eşitsizlik ise başörtüsü örtmek isteyen kadın memurlara yapılmaktadır. Kadın memurların inançları yok sayılmaktadır. Adeta kadına “sen inanç edinemezsin” denmekte ve kadınların iradesi, kişilikleri yok sayılmaktadır.
 
Okullar asimilasyon merkezleri olmaktan çıkartılmalıdır. Devletin; kılığıyla kıyafetiyle davranış ve düşünce yapısıyla memnun olacağı makbul vatandaş yetiştirme merkezi olmamalıdır. Okullar özgür düşüncenin, seçme hakkının tanındığı, bilgi, düşünce ve sosyal yaşamın gerektirdiği davranışların içselleştirildiği mekânlar haline dönüştürülmelidir.
 
Bu sebeple devletin bedenimiz üzerinden kurmaya çalıştığı iktidar tahakkümüne vicdanen ve fikren hür öğretmenler olarak kişilik haklarımıza ve özgürlüklerimize sahip çıkıyor. Öğretmenlerin; inanç, düşünce ve bedenen tutsaklaştırıldığı öğretim ortamlarından özgürlük adına bir kazanım elde edilemez.
 
Özgür Eğitim-Sen olarak bu baskı ve dayatmaya artık boyun eğmeyeceğiz. Bu konun kamuoyunda tartışılmasını zemin hazırlamak için süresiz bir eylemlilik kararı aldık. 17/12/2012 tarihinde başlayarak her pazartesi günü kılık kıyafet dayatmasına karşı boykot kararı aldık. Haftanın her pazartesi günü öğretmenlere dayatılan üniformayı giymeyeceğiz. Okullara sivil kıyafetler giyerek gideceğiz. Başörtülü bayan arkadaşlarımızda o gün okullarda başlarını açmayacaklar.
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN
YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız