Özgür Eğitim-Sen

ÖZÜR GRUBU İŞLEMLERİNDE UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANMALIDIR!

27.11.2016
A+
A-
ÖZÜR GRUBU İŞLEMLERİNDE UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANMALIDIR!
Paylaşın
 
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Özür Grubu Yer Değişikliği için geçenlerde kılavuz yayınlamıştı.  Sağlık, Eş, Güvenlik vs. gibi gerekçeler ile Öğretmenlere yer değişikliği hakkı verilmesi rutin bir uygulama olup çalışanların mağduriyetlerinin bir nebze olsun giderilmesi açısından önemlidir. Bu açıdan çeşitli gerekçelerle “özür grubu” kapsamında yer değişikliği isteğinde bulunacakların iş ve işlemlerinin açık ve net şekilde belirlenmesi zaruridir. Aksi durum muğlak bırakılan yönergeler keyfi değerlendirmelere neden olmakta ve neticesinde mağduriyet gidermeye matuf bir uygulama bile mağduriyet üretme odağına dönüşmektedir.
Nitekim 2016 Kılavuzu da bu açıdan kimi madddeleri ile bulanıklaşmakta ve keyfiliğe davetiye çıkarmaktadır. Örneğin Klavuzun “Başvurular ve Tercihler” başlıığı altındaki “Tercihler” altbaşlığının b  bendinde sıralı şekilde dile gelen açıklama herhangi bir netliğe kapı aralamadığı gibi tersine çelişkiye, yorumlamaya ve keyfiliğe kapı aralamaktadır. B bendinin ilgili bölümünde “Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dahil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dahil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir” denilmekte ardından “Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kuramlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir” ifadelerine yer verilmiştir. 
Bu iki pasajı birbirinden bağımsız şekilde değerlendiren kurum müdürlükleri Kılavuzun gri alanlarında ictihad tesis etmeye kalkışmaktalar. Yukarıda belirtildiği gibi sistem içerisinde iyileştirme amacıyla yapılan uygulama açıklık ve netlikten uzak olunca keyfiliği, bireysel yorumu davet ediyor. Bu hem başvurularda hem de sonraki süreçlerde mağduriyetlere ve gereksiz bir işyüküne neden olmaktadır.
Bu durumla ilgili daha önce Bakanlığın İl Milli Eğitim Müdürlüklerini “1- Öğretmen ve eşinin farklı köylerde olmalarına rağmen yer değiştirmek isteyen öğretmen, eşinin  bulunduğu yerleşim yerini (köyü) tercih etmesi gerekirken, ilçe veya il merkezindeki eğitim kurumlarını tercih ettiği, 2- Öğretmen ve eşinin büyük şehir belediyesi sınırları içerisinde aynı ilçenin köy/mahallesinde olmalarına rağmen büyük şehir merkez ilçelerdeki kurumlarını tercih ettiği” gerekçeleriyle uyararak uygulamaya esas birlik ve beraberliğin sağlanması bakımından bu şekilde yapılan başvurular mevzuata uygun olmadığından reddedilmesini istemesi bugünde yaşanan sıkıntıya örnek teşkil edicidir.
Daha önce uyarma ihtiyacı hissettiği bir konu da yaşadığı sıkıntıyı kurumsal bir hafıza üzerinden not edemeyen Bakanlık malesef sıkıntı doğuran metni ve dili aynen muhafaza ederek kendisi yanlış uygulamalara ön açmış bulunmaktadır. Bu açıdan “özür grubu” gibi  hassas uygulamalarda önceki sıkıntıları da dikkate alacak şekilde MEB’in kılavuzu hazırlaması gerekirdi. Gelinen aşamada Bakanlık bürokrasisisnin konu ile ilgili hassasiyet göstermesi ve mevcut “özür grubu” yer değiştirme sürecinde uygulamaya esas birlik ve bütünlüğü sağlaması yeni mağduriyetlerin oluşturulmaması açısından elzemdir.
 
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız