Özgür Eğitim-Sen

ROBOSKİ KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ

26.11.2016
A+
A-
ROBOSKİ KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ
Paylaşın
 
 
28 Aralık 2011 gecesi Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyü yakınlarında tarihe kara bir leke olarak kaydedilen bir katliam yaşandı. Tarihe “Roboski Katliamı” olarak geçen olayda savaş uçaklarından atılan bombalarla çoğu çocuk otuz dört sivil vatandaşımız yaşamını yitirdi.
Aradan geçen onca zamana rağmen olayın sorumluları hukukun karşısına çıkartılıp yapılan katliamın hesabı sorulmadı. Adalet mekanizması sessizliğe gömülürken siyaset kurumu özellikle Hükümet olayı sahiplenmekten uzak durmuştur. Yaşam hakkının ağır bir biçimde ihlal edildiği ortada iken olayın faillerinin kimliklerinin dahi tespit edilmemiş olması vahim bir durumdur. Bir an önce faillerin ortaya çıkartılarak adaletin önüne çıkarılması devletin asli vazifesi olduğu gibi aynı zamanda insan olmanın gereğidir. 
Roboski Katliamı bu açıdan devletin hak ve özgürlük ihlalleri üzerinden yapısını devam ettirip ettirmeyeceğinin göstergesi olacaktır. Olay üzerinden bugüne kadar verilen sınav maalesef başarısız bir sınavdır. Özgür Eğitim-Sen olarak yaşanan insanlık ayıbının bir an önce kapanması için etkin bir soruşturmanın yürütülmesi ve olayın faillerinin ortaya çıkartılarak adaletin önüne çıkarılması için gerekli çalışmaların yürütülmesin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız