Özgür Eğitim-Sen

ROBOSKİ’DE ACILAR PAYLAŞILDI

26.11.2016
A+
A-
ROBOSKİ’DE ACILAR PAYLAŞILDI
Paylaşın
 
 
 
 Roboski katliamının yıl dönümü yaklaşırken acıları paylaşmak için oradaydık. Diyarbakır,  Adıyaman, Batman, Urfa, Bingöl, Mardin, Tatvan, Siverek, Midyat, Dargeçit, Derik İl ve İlçe Temsilciliklerimizden Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve üyelerimizin katılımıyla oluşturulan konvoyla yola çıktık. Diyarbakır Özgür-Der Temsilciliği ve Özgür Üniversite gençliği de aramızdaydı.
 
Gidiş-dönüş yirmi saat süren yorucu bir o kadar da anlam bir yolculuk yaşadık. Masumların geride bıraktığı aileleri bizleri oldukça sıcak karşıladı. Evlerine misafir edip hazırladıkları yemekleri ikram ettiler. Acının taptaze yaşandığı Roboski’de yoğun duygular yaşadık. Roboski de yaşadıklarımızı sizlerle daha sonra paylaşacağız inşallah.
 
HABER…
 
“10 SAATLİK YOLA 3 SAATLİK KİMLİK KONTROLÜ”
 
Konvoy halinde Diyarbakır’dan hareket eden heyet, 10 saatlik olarak planladığı yolda yaklaşık 3 saat süren polis çevirmeleri ve kimlik kontrolleriyle karşılaştı. Panzer, kirpi, akrep benzeri zırhlı araçlarla yolları kapatan güvenlik güçleri yolculara zor anlar yaşattılar. Roboski katliamının seneyi devriyesi dolayısıyla yol kontrollerini artıran güvenlik güçlerinin 90’lı yılları anımsatan tavırları, “Roboski’ye gidenler bezdirilmeye çalışılıyor” yorumlarına sebep oldu.
 
TANRIVERDİ: İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ BİR DEVLET TERÖRÜDÜR
 
Roboski’ye ulaşan heyet, bölgede yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmelerini protesto ederek köyün girişine hazırlattıkları “Roboski 34” tabelasını astılar. Köylerin Kürtçe isimlerinin geri verilmesini isteyen grupta bulunan Özgür Eğitim Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi ile Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı Serdar Bülent Yılmaz bir açıklama yaptı. Bu tabelanın asılmasının sembolik bir eylem olduğunu ifade eden Tanrıverdi, “Biliyorsunuz bölgede devlet zoruyla köylerimizin yıllardır var olan isimleri değiştirildi. Bu,  bu halkın tercihlerine, değerlerine devlet tarafından yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıyı biz bir devlet terörü olarak değerlendiriyoruz aynı zamanda ve kınıyoruz.” Şeklinde konuştu. Tüm diğer köyler gibi Roboski’nin de asıl isminin iade edilmesi gerektiğini belirtti.
 
TANRIVERDİ: KÜRT KANI 'BİLİNMEYEN BİR KAN' MIDIR SİZİN TERAZİNİZDE?
 
Hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret eden heyettekiler, hayatını kaybedenler için dua ettiler. Burada Özgür Eğitim Sen adına bir basın açıklaması yapan Genel Başkan Yusuf Tanrıverdi, “Roboski katliamı devletin yıllardır sürdürdüğü, Kürt kimliğine yönelik bakışın ve tavrın bir devamı değil de nedir? Dökülen onca Kürt kanının nedeni devletin asimilasyon politikalarından başka bir şey midir? Yumurta atan çocukları anında tutuklayıp ceza veren hukuk, Roboski katliamında üç maymunu oynuyor. Aradan bir yıl geçmesine rağmen malum failler hala hukuk karşısına çıkarılamıyor. Kürde yapılan, yapıldığı yerde kalır mantığıyla mı barışı getireceksiniz? Önce dillerine “bilinmeyen bir dil” dediniz, şimdi de parçalanmış masum bedenlerine “bilinmeyen bir beden” mi diyorsunuz?
 
İktidara sesleniyoruz. Bu masum kanların üzerine yatamazsınız. Kan tutar sizi. Devletin seksen yıllık asimilasyon ve zulüm politikalarını sahiplenmek size mi düştü? Kendinize gelin. Bari partinizin başındaki “Adaletten” utanın. Sizin adalet teraziniz söz konusu Kürtlerin masum kanları olunca tartmıyor mu? Kürt kanı “bilinmeyen bir kan türü” olarak mı tanımlanıyor, adalet terazinizde?” ifadelerini kullandı ve katliamdan sorumlu olanların bir an önce yargının karşısına çıkarılmasını ve devletin Roboski halkından özür dilemesini istedi.
 
YILMAZ: PERVASIZ TAVRI SÜRDÜĞÜ MÜDDETÇE SORUMLU HÜKÜMETTİR
 
Ardından Özgür-Der Diyarbakır Şubesi adına bir basın açıklaması yapan Serdar Bülent Yılmaz, Roboski katliamının sorumluları ve faillerinin, hükümetten alınan cesaret ve destekle, “Ankara’nın karanlık dehlizlerinde” korunduğunu belirtti. “Hükümetin katliamla ilgili pervasız tavrı bu şekilde seyrettiği müddetçe, Roboski’nin asli sorumlusu hükümet kabul edilecektir. Bizler Bu katliamın sene-i devriyesinde; yakınlarını kaybeden acılı ailelerinin üzüntülerini paylaştığımızı ifade etmek, öldürülen masum canları asla unutmayacağımızı hatırlatmak ve Roboski’nin katilleri bulunana kadar bu haklı mücadelenin yanında saf tuttuğumuzu ilan etmek için burada bulunmaktayız.” diyen Yılmaz, “Ve sesimizle, duamızla, yüreğimizle burada olmaya devam edeceğiz; Roboski’ye düşen ateş sönene; adalet yerini bulana dek! Roboski katliamının acısını ilk günkü gibi diri tutacağız; ta ki zalimlerden hesap sorulana dek!” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız