Özgür Eğitim-Sen

ŞAKAYSA KOMİK DEĞİL GERÇEKSE VAHİM!

27.11.2016
A+
A-
ŞAKAYSA KOMİK DEĞİL GERÇEKSE VAHİM!
Paylaşın
 
 
 Özgür Eğitim-Sen olarak kuruluşumuzdan bu yana Öğretmenler Günü’nü kutlamıyoruz. 12 Eylül cuntası tarafından 1981’de 24 Kasım’ın ‘Öğretmenler Günü’ olarak ilan edildiğini biliyoruz. Cuntacılar bu vesileyle Latin Alfabesinin kabulünü ‘Öğretmenler Günü’ adı altında tüm yurtta kutlatmışlardır. Dolayısıyla tavrımızın esasını hem böyle bir günü ihdas eden cuntaya hem de 24 Kasım’ın tarihsel arka planına itiraz oluşturmaktadır.
Bugün ise bu tarihsel gerekçelere bile gönderme yapmaksızın Öğretmen’in içinde bulunduğu durum dikkate alındığında böyle bir günün kutlanmasının abesle iştigal olduğu açıktır. Özlük hakları her gün aşınan, itibarı taammüden tahrip edilen bir meslek grubunun özellikle resmî kanallar üzerinden gerçekleştirilecek “kutlama” merasimlerini aşağılamanın koyulaşması olarak görmesi gerekmektedir.
 
Öğretmenlerin eğitileceği haberinin ‘Öğretmene Müjde!’ denilerek haberleştirildiği bir ülkede Öğretmenler Günü kutlaması abestir.
 
Eşit işe eşit ücret uygulamasının sıra öğretmenlere gelince helvadan put misali mideye indirildiği bir ülkede Öğretmenler Günü kutlaması abestir.
 
Öğretmenlerin göreve alınmasından atanmasına, yer değişikliğinden görevde yükselmesine kadar kapı kapı ‘torpil’ ‘referans’ diye dilendirildiği bir ülkede Öğretmenler Günü kutlaması abestir.  
 
Eğitim sistemimizde, hiyerarşi ilişkisinde en zayıf halka konumundaki öğretmenler, çalıştıkları kurumlarda tutsak. ALO 147 gibi bir hat ile öğrenci ve veli muhbir kılınmış, öğretmenlik bugün güven duyulan meslekten ihbar edilen mesleğe tenzil etmiş, öğretmen görevi başında tartaklanan, kurşunlanan şimdiki zaman koşullarına mahkûm edilmiştir. Bu şartlarda da öğretmenler açısından ‘kutlama yapmak' abestir.
 
İki şiir, bir nutuk ile Öğretmenler Günü kutlaması; icrası, içeriği ve manasızlığı itibariyle öğretmenlere verilen bir değerin değil aksine sistem içerisindeki değersizleştirilmiş konumlarının hazin bir göstergesi niteliğindedir.
 
Özgür Eğitim-Sen olarak Öğretmen mesleğinin aktüel sorunlarını derinleştiren politikaları hayata geçiren tüm resmî makamlardan tek bir talebimiz var: Bugünü vesile ederek kutlama mesajları yayınlayıp merasimler düzenlemeyiniz! Böyle bir öğretmen politikası icra ederken bu türden kutlama mesajlarınız eğer bir şakaysa hiç komik değil; yok eğer gerçek ise vahimdir.
 
 
 
                                                                                                    Ali Aydın
 
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri
 
24.11.2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız