Özgür Eğitim-Sen

SİLVAN’DA GÖREVLERİNDEN AYRILMAK DURUMUNDA KALAN İDARECİLERİN MAĞDURİYETİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR!

25.11.2016
A+
A-
SİLVAN’DA GÖREVLERİNDEN AYRILMAK DURUMUNDA KALAN İDARECİLERİN MAĞDURİYETİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR!
Paylaşın

 

 Bilindiği gibi kısa bir süre önce Silvan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan 10 Asil ve 3 Vekil Müdür görevlerinden istifa etmek durumunda kalmıştır.
Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği olarak, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile bir telefon görüşmesi yapılmış; ancak Milli Eğitim Müdürü “konu hakkında basına yansıyan bilgiler dışında bilgi veremeyeceğini ifade etmiştir.” Bunun üzerine Temsilciliğimiz yaptığı araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşmış ve kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duymuştur:

—    Okullarda personel sayısı yetersiz olduğundan temizlik, güvenlik vb. sorunlar çözülememektedir. Okul idareleri ‘dışarıdan hizmet alımı yoluyla’ bu sorunları giderme yoluna gitmektedir. Bu durum, yıllardır bir teamül olarak devam etmektedir.

—    Dışarıdan hizmet alımı okulların kıt imkânları ile yapıldığından, çalıştırılan personelin Sigortası çoğu zaman yatırılamamaktadır. Bu durum, çalışanları da ayrıca mağdur etmektedir. Bu mağduriyete binaen, okul idareleri mahkemeye verilmekte ve idareciler zor durumda kalmaktadır.

—     Silvan’da da benzer sorunlar yaşandığından; Okul Müdürleri, karşı karşıya bulundukları çözümsüzlük nedeniyle istifa etmek durumunda kalmışlardır.

—    “ Sigortasız Çalıştırıldık” diyen bazı çalışanların açtıkları davalar halen devam etmektedir. Okul idareleri ve mağdurlar karşı karşıya gelmektedir.

 

Yukarıda ifade edilen sıkıntıların çözümü için, istifa etmeyi göze alan idareciler; “bir çözüm bulunur” umudundayken, onların yerine jet hızıyla atamalar yapılmış ve sorun hasıraltı edilmiştir. Okullarındaki sorunlara çözüm bulmak için çırpınan müdürler, resmen cezalandırılmıştır!

Kaldı ki sorun, salt istifa eden arkadaşlarımızın sorunu olmayıp, birçok okulda halen devam etmektedir. Elbette yapılacak en doğru şey, “kadrolu personel” atamasıyla sıkıntının Bakanlık tarafından giderilmesidir. Bu makul çözüm üretilmediği sürece, okul idarecileri bu sıkıntılarla boğuşmaktan kurtulamayacaktır.

Bakanlığın, istifa eden Okul Müdürlerinin yerine jet hızıyla müdür ataması yapması bir “Hacıyatmaz” tavrıdır.

Milli Eğitim Bakanı’ nın meseleyi ciddiye almasını, soruna köklü bir çözüm bulmasını ve müstefi durumdaki arkadaşlarımızı görevlerine iade etmesini talep ediyoruz!

Hiçbir sorun görmezden gelinerek çözülemez!

İlçeye bağlı 14 okulda bu sıkıntılar yaşanırken, İlçe Milli Eğitim idarecilerinin Suriye gezisine çıkmaları da anlaşılması güç bir husus olarak değerlendirilmiştir.

Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği olarak; gerek Okul İdarecilerinin gerekse sigortasız çalışmak durumunda kalan çalışanların, mağduriyetinin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz!

 

Basına ve Kamuoyuna saygılarımızla…

 

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız