Özgür Eğitim-Sen

SİVAS KATLİAMI ÖRTÜLEMEZ!

25.11.2016
A+
A-
SİVAS KATLİAMI ÖRTÜLEMEZ!
Paylaşın
 
 
 Sivas katliamının zaman aşımına uğramış olması ülke hukukunun kokuşmuşluğunun bir göstergesi oldu. Otuz üç insan tüm ülkenin gözleri önünde yanarak can verdi. Böyle bir davanın zaman aşımına uğraması insanlık adına utanç vericidir. Hukuk sistemindeki bürokrasinin kokuşmuşluğun, tarafgirliğin, kimi kimliklere duyarsızlığının bir göstergesidir.
 
Şehrin göbeğinde otuz üç insan yanarken, bu insanların can, mal güvenliğinden sorumlu olan devlet nerdeydi? Valilik nerdeydi? Jandarma nerdeydi? Polis nerdeydi?
 
Sivas davası her açıdan elimizde kalmaktadır. Sivas katliamının sorumlusu olduğu gerekçesiyle içerde yatanların gerçekten sorumlu olup olmadığını da bilmiyoruz. Bu olay, hemen ardından gerçekleşen Başbağlar katliamıyla birlikte düşünülmelidir. O zaman ortaya örgütlü ve amaçlı bir operasyon çıkıyor karşımıza. Birileri bu örgütlü operasyonun gözler önüne çıkmasını istemiyor.
 
Bildiğimiz bir gerçek var ki; içinde devlet görevlilerinin yer aldı her katliam ya faili meçhul kalıyor ya da birilerinin üzerine yıkılıp savsaklanıyor. Bunun en son örneği Hran Dink davasında yaşanmıştır. Olay tetikçiyle sınırlı kalmıştır. Davanın hakimi dahil kamu vicdanı da bu olayın arkasında devletin derin güçlerinin olduğu yönündedir. Ancak üst düzey devlet görevlileri işin içinde yer alınca bir karartma uygulanmaktadır. Bu karartmalar engellenmediği ve deşifre edilmediği sürece toplum olarak ne zaman ve nereden geleceğini bilemediğimiz böylesi tehditler altında yaşamaya devam edeceğiz.
 
Öteden beri biliyoruz ki bu ülkede bir Alevi- Sünni çatışması yaratmak isteyenler var. Bu çatışmayı bugüne kadar başaramamış olsalar da, gerginlik düzeyinde devam etmesi ve buradan siyasi rant temini yoluna gidenler var. Alevi ve Sünni yurttaşlarımızın çoğunluğu bu oyuna gelmedi, gelmeyecekte. Ancak bu siyasete malzeme olanların varlığı da bir gerçek.
 
Otuz üç can otelin içinde yanarken, otelin etrafını sarıp çığlık atanlar bu kirli siyasetin işbirlikçisi olmuştur. İleri sürdükleri hiçbir mazeret kullanılmışlığın, ayartılmışlığın pis ilişkisinden kendilerini kurtaramayacaktır. Kaşınacak yaranız varsa birileri gelir o yarayı kaşır ve kanatır. Çorum, Maraş ve Sivas Alevi yurttaşlara karşı cehaletin batağına saplananların, ön yargı üzerine kurulu yaraların kaşınmasıyla kotarılmıştır. Kaşıyanlar kadar bu yaralarını iyileştirmeyenler de aynı derecede suçun ortaklarıdır.
 
Biz bu ülkede Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Süryani, Ermeni her kim olursa olsun eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bu ülke varsa bütün bu kimliklerle beraber vardır.
 
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN
 
YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız