Özgür Eğitim-Sen

SİVEREK TEMSİLCİLİĞİ ROBOSKİ PROGRAMI

26.11.2016
A+
A-
SİVEREK TEMSİLCİLİĞİ ROBOSKİ PROGRAMI
Paylaşın
 
 
 Özgür eğitim-sen Siverek temsilciliği 28 Aralık gecesi Roboski Katliamını anma etkinliği düzenledi.
 
Sendika üyelerinin yanı sıra duyarlı insanların katılım gösterdiği program, ilçe sekreteri Cengiz ORHAN’ın okuduğu 33 kurşun şiiriyle başladı.
 
Şiir sonrası programın amacını kısaca açıklayan Orhan ; “Roboski halkı acılarıyla birlikte dağların arasına sıkıştırılmaya ve unutturulmaya çalışılıyor bizler, hem Roboski’ye ziyaretimizle hem de yaptığımız çeşitli etkinliklerle Roboski’yi unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir daha deklare ediyoruz.” dedi.
 
Daha sonra sözü alan Kerim ÇETİN Roboski ziyaretiyle ilgili izlenimlerini aktardı. Kerim Çetin sunumunda Roboskili annelerin tüm acılarına rağmen barıştan yana olduklarını belirtti ve acılı annelerin “bizim 34 canımız gitti buna karşılık başbakan bir çocuğunu bize versin, biz yaşadık Allah ona evlat acısı yaşatmasın eğer o çocuklarının tırnağına gelecek zararı hazmedebiliyorsa biz de acımızdan vazgeçelim. Sizde biliyorsunuz ki bu mümkün değil.” Dediklerini kaydetti.
 
Kerim Çetin’den sonra izlenimlerini aktarmak için Adnan Yeşildağ söz aldı. Yeşildağ yaptığı sunumda Roboski’ye giderken gerçekleştirilen kimlik kontrollerinin işkenceye dönüştürüldüğünü ve bu kontrollerin, Roboski’ye gittiğimiz için kasten uzatıldığını belirtti. Aile ziyaretlerinin ayrıntılarını anlattıktan sonra sunumuna son veren YEŞİLDAĞ’dan sonra sözü İlçe Temsilcisi Murat BAŞARAN aldı.
 
Başaran sunumunda şu noktalara değindi ; “Aslında sorunun temelinde yatan gerçek, emperyalistler tarafından çizilen sınırların kutsallaştırılmasıdır. Bu yapay sınırları kutsallaştırılan zihinler “kaçakçılık” diye bir suç peydahlamış ve bu suça(!) ölüm cezasını bile hak görme zalimliğine bulaşmışlardır…
 
Roboski katliamın gerçekleşmesi ile ilgili ailelerden bilgi aldık, 36 kişilik kalabalık bir grupla neden kaçağa gittiklerini sorduğumuzda, “200 kişi ile gittiğimiz oluyor, 36 kişi kalabalık değil.” Cevabını aldık.
 
1 yıl sonra Roboski’ye baktığımızda Katliamdan sonra geriye kalan;
İlkokul çağında teröristler(!)
Çocuklarının fotoğraflarıyla konuşan anneler…
Mezarlığa dönmüş bir belde…
Karlarla beraber kana bulanan hayatlar…
Ve savaş uçaklarıyla paramparça edilen adalet…
 
Başaran Sunumu sonrası Roboski ziyaretinde çekilen fotoğraflardan oluşan slayt gösterisini, yapılan basın açıklamalarını ve ailelerle gerçekleştirilen röportajları katılımcılarla paylaştıktan sonra programa son verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız