Özgür Eğitim-Sen

Sorumluluk Sınavları Uygulama Takvimi Değiştirilmelidir!

11.02.2024
A+
A-
Sorumluluk Sınavları Uygulama Takvimi Değiştirilmelidir!
Paylaşın

Ortaöğretim Kurumlarında yapılan Sorumluluk Sınavlarının eğitim-öğretim çalışmalarının yürütülmesinde oluşturduğu karmaşa hakkında Genel Başkanımız Abdulbaki Değer imzasıyla sendikamız tarafından Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne yazı gönderilmiştir.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin, sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkmasına ilişkin amir hükümlerini düzenleyen 58. Maddesinin 2. Fıkrasında; 2014 / 2016 / 2022 yıllarında yapılan düzenlemelerle, sınavlar, eğitim öğretim döneminin derslerin başladığı zaman dilimi içine alınmaya başlanmış olup bu da eğitim öğretimde aksamalara sebep olmaktadır. İlgili maddede geçen iki komisyon üyesi ve en az bir gözetmenin görev alması esası dikkate alındığında bir ders sınavı için en az üç sınav görevlisi öğretmenin derslerini işleyememesine neden olmaktadır. Benzer şekilde aynı sınav için farklı sınıf düzeylerinden gelen öğrencilerimizin sayılarının fazla olması durumu da göz önüne alındığında en iyi ihtimalle dört sınıf, sadece bir ders sınavı nedeniyle derslerini verimli ve etkin bir şekilde işleyememektedir. Aynı gün içerisinde birden fazla sınav olduğu düşünüldüğünde eğitim-öğretimin akışını ve niteliğini etkileyen bu durumun boyutu daha net ortaya çıkacaktır. Yaşanan bu sıkıntı akademik ders başarılarının görece daha düşük olduğu okullarımızda değil neredeyse ortaöğretim kurumlarımızın büyük bir kısmından önemli bir sorun başlığı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu açıdan mevcut işleyişin yeniden değerlendirilmesi zaruri bir durum arz etmektedir. Okullarımızda derslerin aktif bir şekilde yapılmadığı (seminer dönemleri, ara tatiller gibi) bir zaman dilimi içinde çalışmaların planlanmasının düşünülebileceği bu durum hakkında müdürlüğümüzün acil bir değerlendirme yapmasında ve belirtilen sıkıntıları giderecek bir karar almasında yüksek vardır. Konuyu dikkate almanızı rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

                                                                                                           Abdulbaki DEĞER

                                                                                                                            Genel Başkan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız