Özgür Eğitim-Sen

Sözleşmeli öğretmenlere rapor eziyetine son verilsin!

25.11.2016
A+
A-
Sözleşmeli öğretmenlere rapor eziyetine son verilsin!
Paylaşın

 

 4/B statüsündeki öğretmenler henüz kadroya geçirilmediği gibi özlük hakları ve sosyal güvencelerine ilişkin sorunlar da maalesef devam etmektedir. Özellikle sözleşme metinlerinde yer alan “1 aydan fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi fesh edilir” maddesi, eğitimcileri ağır sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarında bir de işsizlikle tehdit etmektedir.
Sözleşmeli sınıf öğretmeniyken kan kanseri teşhisi koyulan ve tedavisi için 30 günden fazla rapor kullandığı gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen Metin Kurtçu’nun yaşadığı sıkıntı sorunun aciliyetini gözler önüne sermektedir.

Konu sözleşmeli öğretmen Elif Aybaç Işık’ın durumuyla da gündeme gelmişti. Hastalığının teşhisi zaman alan, daha sonra beyninde tümör ortaya çıkan ve bu süreçte kısmi felç de geçiren Elif Aybaç Işık’ın da sözleşmesi 40 gün rapor aldığı için feshedilmişti.

Üstelik bu konuda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 04.02.2010 tarihli ve 2009/921 Esas sayılı aldığı karar emsal teşkil etmektedir. Kararda, “Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilir.” hükmündeki “30 gün” şartının yürütmesi durdurulmuştur.

Karara rağmen Milli Eğitim Bakanlığı, 4/B statüsündeki öğretmenlerin hizmet esaslarına ilişkin gereken düzenlemeyi hâlâ yapmayarak ciddi mağduriyetler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Onca söze rağmen eğitimcilere farklı statülere ayıran, sonra da aynı işi yapan öğretmenleri farklı güvenceler sağlayan, üstelik bu süreçte çeşitli adaletsizliklere sebep olan Milli Eğitim Bakanlığı; artık bu ayıbı bir an önce gidermelidir.

Tüm eğitim çalışanlar için adalet acilen sağlanmalıdır.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız