Özgür Eğitim-Sen

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ATAMALARINDAKİ HAKSIZLIK GİDERİLMELİDİR!

27.11.2016
A+
A-
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ATAMALARINDAKİ HAKSIZLIK GİDERİLMELİDİR!
Paylaşın
 
 
 Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürü Atamaları için 29/12/2013 tarihinde yazılı sınav yapmış, yazılı sınavda başarılı olanları 10/02/2014-28/02/2014 tarihleri arasında sözlü mülakata almış ve akabinde 16/04/2014 tarihinde sadece sözlü puana dayanarak Taşra Teşkilatına 1709 Şube Müdürü ataması yapmıştır. Danıştay 2. Daire ve Danıştay 5. Daire sadece sözlü puana dayanarak atama yapılmasının Anayasa’ya ve Hukuk’a aykırı olduğuna dair kararlar vermiştir. Danıştay kararlarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı bu atamaları hala iptal etmemiştir.
        
Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI konu ile ilgili olarak 6 Aralık 2014 tarihinde katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili sorulan soruya şöyle cevaplamıştır: “Bu atamalar konusunda mahkeme kararları olduğunu, mahkeme bu atamaları yazılının yüzde ellisi sözlünün yüzde ellisini alarak yapın diye mahkeme kararı olduğunu ve mahkeme kararlarına uyacağız ve atanamayanlar bu konuda rahat olsunlar.” Aradan geçen bunca zamana rağmen atamaların iptali ve yeni atamaların yapılması konusunda herhangi bir adım atılmamış sadece 10/12/2014 tarihinde Şube Müdürü atamalarının yazılı ve sözlü puanlarının aritmetik ortalamasına göre yapılması yönünde yönetmelik değişikliği yapmıştır.
 
Ancak daha önce yapılan ve açıkça hak gaspı anlamına gelen ve doğrudan mağduriyetler, kayırmalar oluşturan uygulamaya dönük maalesef herhangi bir adım atılmamıştır. Başbakan’ın Genel Başkan seçildiği günden bu yana atıf yapmaktan vazgeçmediği “Ahi Evran İlkeleri”, kültür ve inanç kodları bu uygulamayla askıya alınmakta, pratikle uyuşmayan desteksiz bir retoriğe dönüşmektedir.
Bir kişinin bile hakkının gasp edilmesi adalet ilkesinin ifsat edilmesi anlamını taşıdığı dikkate alınırsa bu uygulamanın ne tür mağduriyetler ve hak ihlalleri doğuracağı aşikârdır. Dolayısıyla eğitim sisteminde oluşan mağduriyetlerin giderilerek hak ve adaletin tesis edilmesi için hiçbir mazerete sığınmadan mahkeme kararı doğrultusunda düzenlemelerin yapılması zaruridir. Mahkeme kararı olmasa bile ahlaka, adalete ve vicdana sığmayan bu uygulamanın geri çekilerek gereğinin yapılması gerekmektedir. 
 
Özgür Eğitim-Sen olarak MEB’i bu haksız uygulamayı düzeltecek iş ve işlemleri gerçekleştirmek üzere göreve çağırıyoruz.
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız