Özgür Eğitim-Sen

ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARINA YARGI DUR DEDİ

27.11.2016
A+
A-
ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARINA YARGI DUR DEDİ
Paylaşın
 
 
 
Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 17/04/2014 tarihinde sadece mülakat puanıyla Taşra Teşkilatına 1709 Şube Müdürü ataması gerçekleştirmiştir. Danıştay 2. Daire ve Danıştay 5. Dairesinin vermiş oldukları kararlarla Şube Müdürü atamalarının sadece mülakat puanıyla yapılamayacağını belirterek yönetmeliğin ilgili maddesinin yürütmesini durdurmuştur. Bu kapsamda Sendika üyemiz, yazılı ve sözlü puanlarının aritmetik ortalaması alınarak yapmış olduğu tercihlere atanması gerektiğini belirterek Milli Eğitim Bakanlığı'ndan atanma talebinde bulunmuş ve talebinin zımnen reddedilmesi üzerine açmış olduğu davada Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi yapılan işlemi hukuka aykırı bulmuş ve yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.
Daha önce yapmış olduğumuz konu ile ilgili açıklamada söz konusu mahkeme kararlarının uygulanması gerektiğini dile getirmiştik. Alınan kararların uygulanmamasının mağduriyetler oluşturduğunu, adalete olan güveni zedelediğini ifade etmiştik. Buna rağmen hiçbir düzenlemenin yapılmamış olması, alınan mahkeme kararlarının ısrarla görmezden gelinmesi toplumun kültürel kodlarına, inanç değerlerine ve evrensel insan hak ve hürriyetlerine halel getirmiş; duyarlılığı, hakkaniyeti zedelemiş, aşındırmıştır.
Adalete, vicdana, ahlaka sığmayan uygulamaların mahkeme kararlarına rağmen gerekli düzenlemelere konu edilmemiş olması esasında vahim bir durumdur.
Son olarak aynı konu ile ilgili Sendikamız üyesinin açmış olduğu dava üzerine Şanlıurfa 2.İdare Mahkemesinin almış olduğu 2015/141 sayılı karar yaşana gelen haksız uygulamayı tekraren tespit etmiş ve yürütülmesinin durdurulması için hüküm bildirmiştir. Dolayısıyla yapılan yanlışlığı hukuki açıdan tespit eden ve uygulanması için karar veren Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi 2015/141 sayılı kararının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bekletilmeden hayata geçirilmesi zarureti açıktır. Yapılan yanlışın, oluşturulan mağduriyetlerin ve hukuka olan güvenin zedelenmesinin önüne geçilmesi için Özgür Eğitim-Sen olarak alınan son kararın gereğinin yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaşıyoruz. 
                                                                                                                                                                                                                Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız