Özgür Eğitim-Sen

TOPLU SÖZLEŞME MEMURLARA CİDDİ EKONOMİK KAYIP YAŞATACAK

26.11.2016
A+
A-
TOPLU SÖZLEŞME MEMURLARA CİDDİ EKONOMİK KAYIP YAŞATACAK
Paylaşın
 
 
 Memur-Sen’in imzaladığı toplu sözleşmeden memurlar ciddi kayıp yaşayacak. Neti 123 liraya düşen brüt 175 liralık yeni zam nedeniyle memurların büyük çoğunluğunun enflasyon karşısında gelir kaybına uğrayacak. Sözleşmeye göre 2014 yılı için enflasyon zammı yapılmayacak. Pazarlık süresinde masada kazanımlar artırılabilirdi. Geçmiş pazarlık dönemleri bunu gösteriyor.
 
Yüzde 4+4 olabilirdi
 
Hükümet, toplu sözleşme masasına ilk olarak yüzde 3 artı 3’lük zam teklifiyle gelmişti. Memur-Sen bu teklifi “kabul edilemez” bulunca masadan kalkılmıştı.
 
Geçmiş yıllarda yapılan görüşmelerin seyri, yapılacak pazarlıkla nihai zammın en az 1-2 puan yükseltilerek yüzde 3,5 artı 3,5 ya da yüzde 4 artı 4’e yükseltilebileceğini gösteriyordu. Ancak kapalı kapılar arkasında yapılan anlaşmayla oran üzerinden pazarlık yerine, brüt 175 liralık zamla sonuçlandı.
 
Bazıları 3+3 de alamadı
 
175 liralık brüt zamla, memurun masada kazanma şansı bulamadığı yüzde 3,5 ve yüzde 4’lük oransal zamlar karşılaştırıldığında ortaya çıkan rakamlar memurun zararda olduğunu işaret ediyor. 175 liralık zam, masaya ilk gelen teklif olan yüzde 3 artı 3’lük zamla karşılaştırıldığında, 2 bin 710 liranın altında maaş alan tüm memurların avantajına görünüyor.
 
Enflasyon farkı da yok
 
Net 123 liralık zam sayesinde, 2 bin 710 liranın altında maaş alan tüm memurların yıllık geliri yüzde 6 ve daha üzerinde artarken, bu maaş düzeyinin üzerindeki tüm memurlar yüzde 3 artı 3’lük zammı bile alamayacak.
 
Diğer bir ifadeyle, enflasyonun yüzde 6’nın üzerine çıkması halinde bu maaş grubundaki tüm memurların gelirinde reel kayıp yaşanacak.
 
3,5 art 3,5 olsaydı
 
Memurun kabul ettiği zam tutarı, yüzde 3,5 artı 3,5’lik olası zam dikkate alındığında 2 bin 330 liranın üzerinde maaş alan tüm memurların zararda olduğunu gösteriyor.
 
4 artı 4 olsaydı
 
Masadan çıkabilecek alternatif yüzde 4 artı 4’lük zam dikkate alındığında ise maaşı 2 bin 30 liranın üzerindeki tüm memurların net 123 liralık zamla yetinerek büyük gelir kaybına uğradıklarını gösteriyor. Üstelik memurlar yeni zam yönteminde enflasyon farkı alamayacakları için önümüzdeki yıl ciddi reel gelir kaybına uğrayabilecekler 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız