Özgür Eğitim-Sen

Toplu Sözleşmenin Anlamsızlaşan Rakamları Güncellenmelidir

05.03.2022
A+
A-
Toplu Sözleşmenin Anlamsızlaşan Rakamları Güncellenmelidir
Paylaşın

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) şubat ayı enflasyonunu yüzde 123,80 olarak açıkladı. Devletin resmi kurumu TÜİK ise enflasyonun yüzde 54,4 olduğunu iddia etti.

Hükümet rakamlarla oynayarak enflasyonun kaç olduğunu iddia ederse etsin gerçekler ortada. Çarşı-pazara, markete giren herkes ekonominin nasıl yönetildiğini de enflasyonun gerçekte kaç olduğunu da çok iyi görüyor ve anlıyor.
Son bir yıl içine gıda ürünlerinden elektriğe, ulaşımdan doğalgaza her şey ateş pahası haline geldi fakat en dehşet vericilerden biri olan akaryakıt ürünleri üzerinden durumun vahametini örnekleyelim:

2021 yılında motorin yüzde 108, benzin yüzde 88, LPG yüzde 128 zamlandı.
Sadece LPG üzerinden örneklendirmek gerekirse, 1 Ocak 2021 tarihinde LPG’nin litre fiyatı 4,06 TL idi. 8 Ocak 2022 itibariyle 9,05 TL’ye yükseldi. 

2022’nin ocak ve şubat aylarında yani sadece son iki ayda akaryakıta gelen ürkütücü zamlara ise motorin üzerinden örnek verelim: Yılbaşında motorinin litresi 11 lira 51 kuruş iken gelen yedi zamla 19 lira 79 kuruşa yükseldi. Yani motorin iki ayda yüzde 75 civarında zamlandı. Son günlerde tamamen rayından çıkan akaryakıt fiyatları her gün 1,5-2 lira aralığında zamlanıyor. Yani günlük yüzde 10’a yakın zamlanıyor bu ürünler.

Peki, toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı için yüzde kaç zam yapıldı?
Sadece ve sadece YÜZDE 5.
Aralık ayı sonunda yaşanan döviz krizi ve zam yağmuru sonrası hükümet lütfedip rakamı YÜZDE 7,5 olarak güncelledi.

TÜİK’in manipüle edilmiş rakamları bile 2022 yılı Ocak ayında enflasyonun yüzde 11,10 olduğunu, şubat ayında ise yüzde 4,81 olduğunu söylüyor. Yani memur ve memur emeklisi için verilen yüzde 7,5’lik artış sadece ocak ayında anlamsızlaştı, yok oldu gitti. Bu gidişat sürdürülebilir olmaktan çıktı.

O yüzden Özgür Eğitim-Sen olarak; memur ve memur emeklilerini enflasyona ezdirmeyeceklerine dair sözler veren fakat ülkeyi derin bir krizin girdabına sürükleyen hükümeti çalışana verdiği sözleri yerine getirmeye, toplu sözleşme rakamlarını güncel ve reel enflasyon doğrultusunda arttırmaya, yoksulluk sınırının altında yaşamaya mecbur ettiği memur ve memur emeklilerinin tüm kayıplarını telafi etmeye çağırıyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız