Özgür Eğitim-Sen

Ücretli Öğretmenlere de Ücretlerinin Ödenmesini Talep Ediyoruz

21.03.2020
A+
A-
Ücretli Öğretmenlere de Ücretlerinin Ödenmesini Talep Ediyoruz
Paylaşın

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında okulların tatil edilmesi, girdiği ders saati karşılığı ücret alabilen ücretli öğretmenleri orta yerde bıraktı. Kadrolu öğretmenlerin yüzde 7.7’sine tekabül eden 80 bin 583 ücretli öğretmen, bir anlamda devlet tarafından sezon ortasında işten çıkarılmış oldu.

Kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu özlük haklarının hemen hiçbirine sahip olmayan, sigortası bile tam yatmayan, haftada 30 saat tam derse girse dahi aldığı ücret 2 bin TL.’yi bile bulmayan yani yasalara aykırı şekilde asgari ücretin altında çalıştırılan ücretli öğretmenlere virüs tatili nedeniyle ağır bir bedel ödetiliyor. Tatil boyunca kadrolu öğretmenlere nöbet ve kurs ücretleri dışındaki ek ders ücretleri ödenecek olmasına rağmen ücretli öğretmen devlet tarafından sahipsiz bırakılarak kaderine terk edilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde ücretli öğretmenlerin mali haklarında iyileştirme sağlanmasına yönelik çalışma yapıldığından söz eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Geçerli olan mevzuat ücretli öğretmene ödeme yapmayı mümkün kılmamaktadır.” sözleriyle mevzuat mazeretine sığınarak ücretli öğretmenlere umut ışığı bile yakmamaktadır. Oysa 100 günlük eylem planlarında ücretli öğretmenlerin ücretinin %100 artırılmasından dem vuruluyordu. Verilen sözler tutulmadığı gibi ücretli öğretmenler haklarını savunması ve koruması gereken bakanlık tarafından zor zamanda yalnız bırakılmaktadır.

Geçimlerini aldıkları ücretle sağlayan, planlamasını tüm yıl üzerinden yapan on binlerce ücretli öğretmen açlığa terk edilmiştir. Özgür Eğitim-Sen olarak yaşanan ağır virüs krizinin faturasının asgari ücretin altında çalıştırılan öğretmenlere kesilmemesini, okullar açılıncaya kadar kadrolu öğretmenlere ödendiği gibi ücretli öğretmenlere de ücretlerinin ödenmesini talep ediyoruz. MEB Bakanı Ziya Selçuk’u da personelinin hakları için çaba sarf etmeye, mağdur edilen 100 bine yakın ücretli öğretmeni korumaya yönelik yasal düzenleme için mücadele etmeye davet ediyoruz.

Bekir Birbiçer / Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız