Özgür Eğitim-Sen

VALİYİ İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ!

27.11.2016
A+
A-
VALİYİ İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ!
Paylaşın
 
 
 
 Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, geçtiğimiz hafta bir okula ziyarette bulunmuş ziyaret  esnasında kılık ve kıyafetinden dolayı Matematik öğretmeni Halil Serkan Öz‘e sınıf içerisinde, "Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler" diyerek hakaret etmiştir. Bununla da yetinmeyen Vali Cebiroğlu, öğretmeni sınıftan kovmuştur. Yaşananların ardından okul idarecilerine "Siz eşekbaşı mısınız burada? Yönetemiyorsanız istifa edin" diyen Vali, öğretmenler odasında bir toplantı düzenlemiştir. Toplantıda kılık kıyafet yönetmenliğini hatırlatan Cebiroğlu, bir öğretmenin "Yönetmeliği biliyoruz biz zaten bunun değişmesi için eylem yapıyoruz" demesinin ardından bu defa da "Yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız anarşistsiniz" demiştir.
 
Maalesef bu olay otoriter devlet mekanizmasının insanlar üzerindeki baskısının ilk örneği değildir. Eğer bu konuda gerekli yasal düzenlemeler yapılmazsa son örneği de olmayacaktır. Zira kamu otoritesinin il ve ilçelerdeki temsilcileri konumunda olan vali ve kaymakamların bir kısmı hala askeri darbe dönemlerini andıran tek tipçi,dayatmacı ve özgürlük karşıtı bir devlet geleneğini en sert şekilde uygulamanın bir tür görev ve zorunluluk olduğunu düşünmektedirler. Kamu otoritesinin kendilerine vermiş olduğu yetkiyi,toplumun özgürlük taleplerine ,yasaların ve mahkemelerin ilgili düzenleme ve kararlarına rağmen keyfi ve hukuksuz olarak kullanmaktadırlar.
 
Özgür Eğitim-Sen olarak bugüne kadar özgürlük ve demokrasi karşıtı uygulamalarla mağdurların siyasi,etnik yada dini kimliklerini dikkate almadan mücadele ettik. Sendikamızın varoluş sebebi ve en önemli misyonu temel insan hakları ve özgürlüklerini savunmak ve gelişmesini sağlamaktır. Kamu otoritesini kullanan siyasi ve bürokratik kadrolar geçmişte olduğu gibi bugünde insan hakları ve özgürlüklerini ihlal ettikleri anda bizleri karşılarında bulacaklardır. Bu konuda mücadele etmekten ve bedel ödemekten asla çekinmediğimizi bir kez daha kamuoyuna deklare ediyoruz. Bizim için temel insan hakları ve özgürlükler ancak demokratik ve adil bir ülkede güvence altındadır. Her fırsatta insan haklarından,özgürlüklerden,demokrasiden ve adaletten bahseden kişi ve kurumları bunun gereğini yapmaya davet ediyoruz. Söz konusu bu söylemler ancak bu konularla ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamalar hayata geçirilirse anlam ve değer kazanacaktır. Aksi taktirde bu söylemler  içi boş,oy ve oyalama amaçlı siyasi nutuklar olmaktan öteye geçemeyecektir.
 
Son olarak Yalova valisinin ağır hakaretlerine maruz kaldıktan iki gün sonra geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden değerli meslektaşımızın başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.
 
Özgür Eğitim-Sen 
Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız