Özgür Eğitim-Sen

Vicdanı Olan Bu Pansiyonu Faaliyete Sokmaz

26.11.2016
A+
A-
Vicdanı Olan Bu Pansiyonu Faaliyete Sokmaz
Paylaşın
 
 
 Özgür Eğitim-Sen Temsilciliği olarak, daha önce “Millî eğitim müdürlüklerinin okullardan haberi var mı?” başlıklı bir basın açıklaması yayınlamış ve basın açıklamasında bazı okulların yaşadığı sorunlara değinmiştik.
Ancak aldığımız bilgiler ve yöneticiler ile girdiğimiz diyaloglarda milli eğitim müdürlüklerindeki bazı yöneticilerimizin, sorunların üstünü örtmeye çalıştığını, dile getirilen sorunlar yokmuş veya yalanmış gibi davrandığını, bu konuda bakanlığı ve üst yöneticileri yanıltmaya çalıştıklarını üzülerek görmekteyiz.
Yöneticilerimize uyarımız şu: “Biz İddialarımızın Arkasındayız ve Takipçisiyiz.”
Özgür Eğitim-Sen’i “tatlı su sendikacılığı” yapan, hükümet ve bürokrasi ile çıkar ve imtiyaz ilişkisine girildiğinden sorunları görmezden gelmeyi veya yumuşak şekilde dokunmayı tercih eden sendikalar ile karıştırmayın!
Özgür Eğitim-Sen, üye avcılığını sendikacılık yapmak zanneden bir sendika değildir!
Özgür Eğitim-Sen, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici kademelerine eleman yerleştirmeyi amaç edinmiş bir sendika değildir!
Özgür Eğitim-Sen, sorunlardan menfaat devşiren, mevcut iktidarın yıpranması için sorunların artışından gizli memnuniyet duyan bir sendika da değildir!
Siverek Anadolu Öğretmen Lisesi’ndeki kantin bölgesinde bulunan çatlamış duvarların öğrenciler için tehlike teşkil etmesi, birilerini rahatsız etmeyebilir. Ama bizi rahatsız ediyor.
Yeni yapılmış okulların/binaların onarıma ihtiyaç duyması, eski okullarda yapılmış onarımların, bile onarıma muhtaç olması, ilimizde sıradanlaşmış uygulamalar haline gelmişse birilerinin bu işe artık “dur!” demesi gerekiyor.
Suruç IMKB Lisesi’nin (Hacı Mahmut Yavuz IMKB Lisesi) öğrencilerinin Fatih Projesi kapsamında 1. kata kurulmuş etkileşimli tahtalardan elektrik prizleri okul yapıldığından beri çalışmadığından dolayı istifade edemediğini birilerinin kamuoyu ile paylaşması gerekiyordu. Bizde bunu yaptık.
Özgür Eğitim-Sen, çalışanların hakkını savunan, doğru zeminde sendikacılık yapan bir sendikadır. İddialarımız ve gayemiz sadece sorunların görülmesi ve çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda, eski iddialarımıza yenilerini ekliyoruz.
Ceylanpınar Anadolu Lisesi Pansiyonu, yakın zamanda bitirilmiş ve yakında 200 öğrencinin kalması için okul idaresine devredilecek. Gittik, pansiyonu gördük. İçinde birazcık merhamet ve vicdan kırıntısı olan, o pansiyonu faaliyete sokmaz. Pansiyonun içerisine öğrenci girmeden, şimdiden her tarafı dökülüyor. “Bina nasıl yapılmamalı” bilgisini vermek için inşaat mühendisliği fakültelerinde gösterilebilecek bir örnek.
Bozova Kılıçören İlk/Ortaokulu 2009 yılında faaliyete sokulmuş, ısınma projesi kalorifer sistemine göre çizilmiş, ama soba kurulmuş bir okul. 2009 da hangi gerekçe ile kalorifer yerine soba takılmış meçhul. Kışın soba yakıldığında buatlardan, prizlerden dumanlar çıkmakta, isle, dumanla öğretmen ve öğrenciler boğuşmakta. Bir de okulun çatısı okulun açılışından çok sonra yapıldığından okulun boya badanası berbat halde. Yetkililerin okul idaresine verdiği cevap: “Çok masraflı oluyor, kendi başının çaresine bak.” Herhalde bir yangın çıktığında müdahale ederler.
Merkez Yüzbaşı Ali Saip Ursavaş Lisesi’nin tavanına, sıvasız alçı yapıldığından bu alçı kütleleri okulun muhtelif yerlerinde dökülüyor. Hatta bunlardan biri, öğrenciler sınıfta ders işlerken düşmüş. Okul idaresi, Eylül ayından beri Milli eğitim müdürlüğüne yazı yazmasına rağmen cevap alabilmiş mi?
Hayır.
Birecik Yusuf İzzettin ve Sadettin Bilgin Kız Anadolu Lisesi ve çevresindeki üç okul tepede yapılmış, ihata duvarı veya tel örgü çekilmediğinden öğrenciler için tehlike arz ediyor. Umursayan var mı?
Yok.
Bozova Gölbaşı İlk/Ortaokulu’nun ek binası 2003 yılında geçici bir süre eğitim-öğretim yapılsın diye oluşturulmuş prefabrik bir yapıdır. Aradan 10 yıl geçmiş, kışın soğuktan yazın sıcaktan ders yapılamayan, yıkıldı yıkılacak bu prefabrik yapıyı kaldırmayı düşünen var mı?
Yok.
Halfeti Yukarı Göklü Lisesi, okul olmaktan çıkmış bir bina. Çok geniş bir bahçeye sahip ve belediyeden de ek arsa sözü alınmış. Ama bir Türlü bahçesinde yeni bir okul yaptıramıyor.
Özgür Eğitim-Sen olarak;
Daha önceki iddialarımızın ve yukarıda sıraladığımız sorunların takipçisi olacağımızı, yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermemesi durumunda iddialarımızın bazıları hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz.
                                                                                                          Özgür Eğitimsen-Sen Urfa Temsilciliği 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız