Özgür Eğitim-Sen

Vicdanın Suretini Unutmadık: Rachel Corrie

15.03.2020
A+
A-
Vicdanın Suretini Unutmadık: Rachel Corrie
Paylaşın

ABD’nin Washington eyaletinin Olympia kasabasından Filistin  Refah’a, Filistinlilerle dayanışmaya gelen Rachel Corie, 16 Mart 2003’te  evleri yıkılmak istenen Filistinli bir aileyi savunurken zırhlı buldozerle öldürüldü.

Bireysel gözü dönmüşlükten cinayet şebekesi devletlere uzanan geniş ölçekli bir terör dalgası karşısında insanlık vicdanını, izzetini ve onurunu ayaklar altından kaldıran, sistematik şekilde sessizliğe bırakılan hak ve adalete nefes olan, sınır tanımaz şekilde araçsallaştırılan ilke ve değerleri yeniden hatırlatan Rachel Corie;  din, dil, ırk, vs. gibi her farklılığın birer çatışma kaynağına taammüden dönüştürüldüğü bir ortamda ancak vicdanın, hakkın, adaletin, ilke ve değerlerin mücadele ekseni olarak belirlendiğinde bu dünya için bir umut taşınabileceğini tüm dünyaya gösterdi.

Rachel Corrie netameli koşullarda yola, yolun ve yolculuğun gereklerine, inandıkları ilke ve değerlere göre yaşamanın kıvancını, izzetini, şerefini bıraktı. En zor koşullarda bile ilke ve değerleri aziz tutmanın erdemini bıraktı.

“Zulüm bizdense ben bizden değilim.”, diyen bir vicdanın adıdır Rachel Corie…

Ve bizler onu, asla unutmayacağız!

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız