Özgür Eğitim-Sen

YALAN VE İFTİRALAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMAMIZ

26.11.2016
A+
A-
YALAN VE İFTİRALAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMAMIZ
Paylaşın
 
 
 
          
  Batman Halkın Sesi Gazetesi'nin 17 Kasım 2014 tarihli nüshasında Aydınlık Gazetesi'nin yazarı Mehmet AKKAYA'ya referansla Sürmanşetten imzasız olarak verilen haber, maalesef Türkiye'de alışkın olduğumuz tetikçi, itibar suikastçısı medyacılığın en ibretlik örneklerinden birisi olmuştur. Haftanın her günü ve her saati ulaşılabilecek insanlar olan Özgür Eğitim-Sen'liler ile ilgili bir iddiayı sorgulamayan Gazeteniz, iddiayı büyük bir memnuniyetle karşılamış ve Özgür Eğitim-Sen'e karşı itibarsızlaştırıcı, mahkum edici bir dille ahlaksız ve ilkesiz bir silah şeklinde kullanmaktan çekinmemiştir. Gazeteciliğin etik ilkelerinden olan "Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır." ilkesi alenen katledilmiştir. Bu ilkenin son cümlesine istinaden konu ile ilgili olarak gönderdiğimiz açıklamanın aynı yerden ve aynı puntolarla değerli okuyucularınıza ulaştıracağını bekliyoruz.
 
            Gelelim Sendikamız ile ilgili dillendirdiğiniz bu alçakça iftiraya ve imzasız olarak büyük bir özgüvenle sorduğunuz sorulara. Konunun akılda kalıcı olması ve net bir şekilde anlaşılması için sorduğunuz her bir soruya tek tek cevap vererek hem çok meraklı olan sizleri hem de yanıltmaya, olumsuz algı oluşturmaya çalıştığınız değerli okuyucularınızı bilgilendirmeye çalışayım. Çünkü baştan sona önyargılarla bezenmiş ve hiçbir ilke, değer gözetmeksizin pervasızca yayınlanan bu haber, Aydınlık Gazetesinde yayımlanmasının hemen ardından yaptığımız basın açıklamasına ve daha sonra iddiayı köşesine taşıyan yazarın (Mehmet Akkaya'nın) düzeltmesine rağmen konu ile ilgili ne bir düzeltme, ne de tashih yapılmadığı görülmüştür.
 
            Tüzel bir kişiliği ve en az sizin kadar onur ve haysiyet düşkünü insanları doğrudan hedef alan bir iftirayı araştırma ve karşı tarafı dinleme nezaketini göstermeden mahkum edici bir dille sunmaya çalışmanızı kamuoyunun taktirlerine bırakarak imzasız yayınlandığı için tüzel kişiliğinize sorumluluk yükleyen haber ile ilgili sorduğunuz(ki her biri mahkum edici ve kamuoyunu yönlendirici şekildedir) sorulara geçelim. 
 
1-İlimizde de yapılanması olan ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN gerçekten bu kuruluştan para almış mıdır? 
 
9-10 Nisan 2011 tarihlerinde Batman'da Otel Zeki'de yapılan  "Özgürlük Eğitim ve Türkiye" konulu Sempozyum için Özgür Eğitim-Sen ne Liberal Düşünce Topluluğu'yla, ne adı geçen ve sizinde haberinizde  ABD istihbarat Örgütü CIA’nın finansörlüğünü yaptığı dernek ve vakıflar olarak tanımlanan NED adlı kuruluşla ne de başka her hangi bir kuruluşla beş kuruşluk bir finansal ilişkiye girmemiştir.     
 
2- ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN üyeleri veya yöneticilerinden kaç kişi bu seminer katılmıştır.
 
Adı geçen Sempozyum'a Özgür Eğitim-Sen üyeleri ve Yöneticileri katılmışlardır. Genel Başkan Yusuf TANRIVERDİ ve Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Hamdi AYAN Sempozyumda moderatör ve konuşmacı olarak yer almışlardır. Özgür Eğitim-Sen Batman Temsilcimiz Mustafa SEVİNÇER'de açılış konuşmasını yapmıştır. Bunların yanı sıra katılımcılar arasında Batman MAZLUM-DER, ÖZGÜR-DER, GÜL VAKFI, BATMAN ÜNİVERSİTESİ'NDEN ÖĞRETİM ÜYELERİ, İş Adamı, BATMAN SANAYİ VE TİCARET ODASI BAŞKAN YRD, ECZACILAR ODASI BAŞKANI, BKMM (BATMAN KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ) YÖNETİCİSİ, MIHALLEMİLER DİNLER ARASI DİYALOG DERNEĞİ BŞK., ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI ve ÖĞRETİM ÜYELERİ, EĞİTİMCİ, BEY-DER(BATMAN EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DER.YÖN.ÜY.), Gazeteci, MİMARLAR ODASI BAŞKANI-SAN.VE TİC.ODA.YÖN.ÜYESİ, İHD ŞUBE BAŞKANI, EĞİTİM-SEN ŞUBE BAŞKANI, MEMUR-SEN ESKİ ŞUBE BAŞKANI, SAĞLIK-SEN ESKİ ŞUBE BAŞKANI VE ÜYESİ  VE EĞİTİM BİR-SEN ÜYESİ kişiler katılmıştır. 
 
3- İlimizde ABD kuruluşunun başka bir seminer çalışması olmuş mudur?
 
Aşağılık bir silah olarak kullanılan bu soruya yukarıdaki bilgiler dikkate alındığında cevap vermek gereksiz sanıyorum.
 
4-ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN bu konu ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapacak mı?
 
"Özgür Eğitim-Sen konu ile ilgili açıklama yapacak mı?" diye yanlış algı yaratacak sorular yerine Özgür Eğitim-Sen'in sitesine bakılsaydı açıklamanın olduğu rahatlıkla görülecekti. Merak edip bakmak isterseniz şayet açıklamalar, Mehmet AKKAYA'nın yaptığı düzeltme Sendikamızın internet sitesinde şu anda mevcuttur.
 
5-ABD’deki bir kuruluşunun finansörlüğünde ilimizde de düzenlendiği ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN Genel merkezince de kabul edilen seminere Türk vatandaşı olmayan kimse katılmış mıdır?
 
Özgür Eğitim-Sen ABD'li herhangi bir kuruluşla bir ne bir seminer düzenlemiş ne de böyle bir kuruluşla seminer yapılmasını kabul etmiştir. Özgür Eğitim-Sen, Liberal Düşünce Topluluğu ile Sempozyum yapmış ve bu Sempozyuma belirtildiği gibi Batman ve Bölgedeki saygın Sivil Toplum Örgütleri (Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen gibi) ve mensupları ile Atilla YAYLA, Bekir Berat ÖZİPEK, Hüseyin YAYMAN, Murat YILMAZ, Bilal SAMBUR gibi akademisyenler katılmışlardır. Herhangi bir "Türk" (dikkatinizi çekerim) vatandaşı olmayan katılmamıştır.
 
6- Bu seminere iddia edildiği gibi yerel gazetecilerden kimse katılmış mıdır?
 
Sempozyuma (seminer değil) yerel gazeteci katılmıştır. Katılımcı listesinde diğer sahışlar gibi onların da ismi yer almaktadır.
 
7-Bu seminerde neden BATMAN ili seçilmiştir. Bu seçimde ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN genel merkezi mi yoksa ilimizdeki temsilciliği mi etkili olmuştur?
 
Bu Sempozyum'un BATMAN'da olmaması için bir gerekçe mi var? Neden bir sempozyumun yapılması için BATMAN ili seçilmesin? Özgür Eğitim-Sen Genel Merkezi de Batman Temsilciliği de bölgemizin önemli bir ili olan BATMAN'da etkinlik yapmak konusunda bir çekincesi söz konusu olamaz. Dikkat edilirse paranoyak ruh bir ruh halinin beslediği bu sorulara prim verildiği taktirde Türkiye'nin hiçbir yerinde bir çalışma yapmanın imkanı kalmaz.
 
8-İlimizdeki İSLAMİ duyarlığının bu seçimde etkisi var mı?
 
Yapılan Sempozyum Batman'ın İslami duyarlılığına gölge mi düşürmüştür? Katılımcılar sempozyumun ardından dinlerini mi değiştirmişlerdir? Başka bir ülkenin vatandaşlığına mı geçmişlerdir? Başka ülkelerin adına iş görmeye mi çalışmışlardır? Bu nasıl bir algı operasyonu, bu nasıl bir ahlak ve vicdandan yoksunluk örneğidir? Kimlik ve kişilikleri bilinen insanlar hakkında hiçbir ölçüye gelmeyen bu kin ve nefretin sebebi nedir? Bu ne tür bir gözü dönmüşlük, basireti bağlanmışlıktır?
 
9-İddia sahibi Aydınlık Gazetesi yazarının yazdıklarının en azından seminer kısmının doğruluğu ÖZGÜR-EĞİTİM-SEN genel merkezince doğrulandığı yaptığı açıklamada görülmektedir. İşin diğer kısımları ile ilgili süreç hukuki olarak savcıların işidir. İlimizin böylesi bir haberle gündeme gelmiş olması üzüntü vericidir.
 
Yukarıda Sendika açıklama yapacak mı diye soruluyordu(Bakınız 4.Soru). Anlaşılan yapılan açıklama görülmüş ve okunmuş. Peki yapılan açıklama görülüp okunduğu halde bu haberin, kurgusu ve dili hangi art niyetle, hangi ahlaksız amaç için bu şekilde çarpıtılmıştır? İşi savcılara havale ederek kendince ispiyonculuk yapmaya çalışan, olayı kriminal bir şekle sokmaya çalışan, gizemlileştiren bu zavallılığa ne diyeceğiz? Bu etkinlik o dönemde tüm basın kuruluşlarına duyurulmuş, internet sitemizden ilan edilmiş ve Atilla Yayla tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde Zaman Gazetesi'nde yayımlanan "Işık Batman'dan Gelir" (http://www.zaman.com.tr/yorum_yorum-atilla-yayla-isik-batmandan-gelir_1121650.html) yazısı ile kamuoyu ile paylaşılmıştı. Özgür Eğitim-Sen olarak buradan bizde savcıları göreve çağırıyoruz. Yetmez tüm kamuoyunun insaf, vicdan, hak ve adalet duygularını da göreve çağırıyoruz. Konusu, gündemi, yeri, zamanı ve katılımcıları belli olan her şeyden önemlisi kurulduğu günden itibaren yaptıkları ve söyledikleri kamuoyunun gözü önünde olan Sendikamız'a yaptığı bir etkinlik nedeniyle atılan alçakça iftirayı dillendiren müfteriler hangi karanlık odak adına, hangi kirli niyet adına iş gördükleri ve kamuoyunu tarafsız bir şekilde bilgilendirmesi gereken basını maşalığa, ilkesizliğe ve itibar suikastçılığına sürükledikleri anlaşılsın?
 
Söz konusu imzasız haberinizde Batman'da şok etkisi yarattığından bahisle  “ÖZGÜR EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ” deniliyordu. Özgür Eğitim-Sen'in diğer açıklamaları ile birlikte gazetenizde çıkan haber ile ilgili bu açıklamayı haberinize istinaden tarafınıza gönderiyorum. Gerçekten'de basın ahlak ve ilkelerini gözeterek mi çalışıyorsunuz yoksa birilerinin tetikçiliğini mi yapıyorsunuz anlaşılsın?
 
Yukarıda belirttiğim "Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır" ilkesi uyarınca bu açıklamamızın aynı yerden ve aynı puntolarla verileceğini umuyor ve konu ile ilgili yasal hakkımızın saklı olduğunu tüm okuyucularınızla paylaşıyoruz.
 
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız