Özgür Eğitim-Sen

#Yalovavalisigörevdenalınsın

27.11.2016
A+
A-
#Yalovavalisigörevdenalınsın
Paylaşın
 
 
 Yalova’da Vali Selim Cebiroğlu’nun hışmına uğrayarak bir anlamda kendi çocukları konumunda olan öğrencilerinin gözleri önünde aşağılanan, hakarete maruz kalanHalil Serkan Öz, kendisi ve kendisinin şahsında Öğretmenlik mesleğinin onuru için düzenlenen ‘Saygı Yürüyüşü’nde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.  
 
06.04.2015 Pazartesi günü ders zili çaldığında, dersi olan öğretmenler sınıflara gitmediler.
 
İlk derslerine girmediler.
Kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren, birkaç gün öncesinde ise Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun hakaretlerine maruz kalarak kahrolan Öğretmen Halil Serkan Öz içindi bu eylem.
Onun şahsında insanın kırılan onuru için, yere çalınan izzet-nefsi içindi. 
Bu feci olayı değerlendirenler,  bir babanın kendi çocuklarının huzurunda sırf makamından güç alan birisi tarafından ezilmesinin, ufalanmasının, değersizleştirilmesinin ne demek olduğunu tahayyül etsinler. Tamamen hukuksuz ve haksız bir biçimde yok yere bir insanın bu duruma düşürülmesinin ne demek olduğunu tahayyül etsinler. Biraz da bu açıdan düşünsünler. Düşünsünler ki meselenin ne hakarete maruz kalan ve akabinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Halil Serkan Öz’ün ne de eğitim camiasının meselesi olmadığını görsünler.
 
Mesele insanlık, vicdan ve ahlak meselesi!
 
Maalesef bu olay otoriter devlet mekanizmasının insanlar üzerindeki baskısının ilk örneği değildir. Eğer bu konuda gerekli yasal düzenlemeler yapılmazsa son örneği de olmayacaktır. Zira kamu otoritesinin il ve ilçelerdeki temsilcileri konumunda olan vali ve kaymakamların bir kısmı hala askeri darbe dönemlerini andıran tek tipçi, dayatmacı ve özgürlük karşıtı bir devlet geleneğini en sert şekilde uygulamanın bir tür görev ve zorunluluk olduğunu düşünmektedirler. Kamu otoritesinin kendilerine vermiş olduğu yetkiyi, toplumun özgürlük taleplerine, yasaların ve mahkemelerin ilgili düzenleme ve kararlarına rağmen keyfi ve hukuksuz olarak kullanmaktadırlar.
 
Her fırsatta insan haklarından, özgürlüklerden, demokrasiden ve adaletten bahseden kişi ve kurumlar bunun gereğini yapmalıdırlar. Söz konusu bu söylemler ancak bu konularla ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamalar hayata geçirilirse anlam ve değer kazanacaktır. Aksi takdirde bu söylemler  içi boş, oy ve oyalama amaçlı siyasi nutuklar olmaktan öteye geçemeyecektir.
 
Şunu çok iyi biliyoruz ki memleketimizde ‘onurlu istifa’ mekanizması diye bir şey yok. Keşke olsaydı! Olmadığı için ilgili, yetkili kişi ve kurumları sık sık göreve çağırıyoruz. En azından üst bir makam gereğini yapar da hazmedemediğimiz acı bir olay hiç değilse vicdanları teskin edecek bir netice doğurur diye düşünüyoruz.
 
On gün oldu.
 
Sayın Başbakanın, İç İşleri Bakanının, Milli Eğitim Bakanın gözlerinin içine bakıyoruz. Bir açıklama, değerlendirme bekliyoruz. İnfiale yol açan, tepkiye neden olan vali hakkında yetkililerin işlem yapmasını ümit ediyoruz.
 
Halil Serkan Öz vefat etmeden önce olay basına yansımıştı. Halil Serkan Öz’ün vefatı ise trajediyi derinleştirdi.  Olayda iki kamu görevlisi var. Birisi şimdi hayatta değil. Diğeri ise hiçbir şey olmamış gibi görevinin başında!
 
Geçen hafta yazdığım yazıyı “Ey valiler! Ey kaymakamlar! Gidin millete hizmet edin! Okul basıp öğretmenin sakalına paçasına yapışmayın!” diyerek bitirmiştim.
 
Selim Cebiroğlu hâlâ Yalova Valisi sıfatını taşırken hitabı revize ediyorum müsaadenizle!
 
Ey valiler, ey kaymakamlar!
 
Amiri olduğunuz insanları istediğiniz gibi aşağılayabilir, makamınızın gücüyle onları uluorta tahkir edebilir, rencide edebilirsiniz!
 
Kılığını kıyafetini beğenmediğinize “dilenci”, “berduş” diyerek seslenebilir, astınız olan kurum idarecilerini “eşekbaşı” ilan edebilirsiniz!
 
Sizin öfkenize neden olan uygulama ve eylemler velev ki yasal bir hak olsun, kanun ile güvence altına alınmış olsun!
 
Hiç sorun değil, hiç mesele değil! Merak etmeyin, kimse sizi yerinizden etmez, pozisyonunuzu değiştirmez!
 
Sizin yüzünüzden bir kalp durmuş olsa, bir baba feryat etse, bir halk ağlasa bile!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız