Özgür Eğitim-Sen

Yazıklar Olsun!

24.08.2023
A+
A-
Yazıklar Olsun!
Paylaşın

Toplu sözleşme yasasının çıktığı 2012 yılından beri her platformda, kamu çalışanlarının hükümete karşı hiçbir yaptırıma sahip olmadığını, grevsiz toplu sözleşmenin yok hükmünde olduğunu dile getiriyoruz. Masada hükümetin temsilcilerinin karşısına seçimlerde tüm gücüyle hükümet için çalışarak mevcut cumhurbaşkanına oy verilmemesini ihanet olarak niteleyen bir konfederasyonun oturması, diğer sendikaların hiçbir söz hakkının olmaması ve 11 üyesinden 7’sini hükümetin atadığı hakem heyetinin son ve nihai kararı verdiği bir toplu sözleşmenin kamu çalışanları yararına sonuç üretmesini beklemek safdillik olacaktır. Toplu sözleşme başlarken hükümetin kafasında hangi rakamlar varsa onu dayattığı ve kabul ettirdiği bir düzenek kurulmuş ve her seferinde kamu çalışanları hükümetin ağzından çıkacak rakamın insaflı olması için dua ediyor.

Karşısında herhangi bir toplu güç görmeyen iktidar neden ve kiminle pazarlık etsin? Onu zorlayacak, pazarlığa oturtacak bir güç yoksa bu ihtiyacı niye duysun? Pazarlık olmayınca da milyonlarca memur ve memur emeklisi haklarından mahrum olur, yek ekmeğe muhtaç edilir. Zira son yedi dönemdir memur ve memur emeklilerini temsil eden Memur-Sen’in performansına bakıldığında ortada bir danışıklı dövüşün olduğu ve bu süreçte kamu çalışanlarının ekonomik açıdan ne kadar hak kaybına uğratıldığı açıkça görülecektir.

Kamuoyunu oyalama amaçlı hazırlanan senaryo gereği yine uzun talep listeleriyle girilen toplu sözleşmede hükümet tarafı bu listelerdeki taleplerin yanına bile yaklaşmayan hatta Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon beklentisinin bile altında kalan bir artış teklif etti. Pazarlık etmeye de gerek duymayan kamu işveren heyeti dayattığı bu rakamları açıklamayı da sözleşme sürecinin 14. gününde lütfetti.

4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren sözleşmede hükümet son olarak 2024 yılı için yüzde 15+10, 2025 yılı için de yüzde 6+5 gibi artış oranlarını uygun gördü. Kamu işçileri için birkaç ay önce taban aylığı 15 bin TL’ye yükseltip iki yıl için toplam yüzde 80 artış veren hükümet memur ve memur emeklilerini açlık sınırına sürükleyecek oranları uygun gördü. Bugün itibarıyla oransal zam kısmı hakem heyetinin kararına bırakılarak diğer konularda uzlaşma sağlandığı belirtildi. Yani kamu çalışanları ve emeklileri bir kez daha yokluğa, yoksulluğa, sefalete, borç batağına terk edildi. Ve belli ki 3600 ek gösterge, vergi dilimi adaletsizliği, enflasyon farkının yanı sıra ekonomik büyüme ve refah payı oranı verilmesi, ek derslerle birlikte tüm ek ödemelerin temel ücrete ve emeklilik hesaplamalarına dâhil edilmesi, eş ve çocuk yardımı gibi ek ödemelerin komik rakamlar olmaktan çıkarılması, emekli maaşlarının insanca yaşam standartlarına kavuşturulması ve özlük haklarına dair çözülmeyi bekleyen yığınla sorun masaya getirilmemiş bile.

Çalışanlarla alay etmek anlamına gelen böyle bir ücret politikasının, böyle bir adaletsizliğin akılla mantıkla izahı yoktur. Özgür Eğitim-Sen olarak tüm kamu çalışanlarına sesleniyoruz: Mevcut sistem çürüme ve kokuşma üretiyor. Bu devran bu şekilde devam ettiği takdirde bizi sürü gibi görmeye ve sırtımızı kırbaçlamaya devam edecekler. Sonunda da baştan beri arzuladıkları gibi hepimiz asgari ücretli olacağız. Verilmeyen haklarımızı dile getirmemiz bile ihanet suçlamalarıyla karşılanacak. Bu açmazdan ancak pazarlık edebilecek güce ulaşabilirsek kurtulabiliriz. O yüzden, zaman iktidar sahipleriyle çatır çatır pazarlık edebilecek, grevli toplu sözleşme hakkı elde ederek çalışanın hakkını söke söke alabilecek bağımsız, bağlantısız sendikalara güç verme, kifayetsiz muhterislerin ise tüm yetkilerini sökme ve itibarsızlaştırma zamanıdır diyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız