Özgür Eğitim-Sen

YÖK kaldırılmalıdır, hâlâ!

25.11.2016
A+
A-
YÖK kaldırılmalıdır, hâlâ!
Paylaşın

 

 6 Kasım YÖK’ün kuruluş yıldönümü. 12 Eylül artığı bir kurum olarak YÖK, bugün hâlâ üniversitelerin üzerindeki vesayet sisteminin denetim aracı. Akademik özgürlüğün önünde bir engel.
Otoriter zihniyetin kendisini donattığı geniş haklar, hâlâ 12 Eylül zihniyetinin izleriyle malul. Ve darbeci düzeni tahkim etmek için kurulmuş her kurum gibi YÖK’ün de kaldırılması, üniversitelerin özgürleşmesi doğrultusunda atılacak önemli bir adım olarak bekliyor.

Son günlerde YÖK’ün özellikle başörtüsü tartışmalarıyla birlikte yeni kutuplaşmaların odağı haline geldiğini görüyoruz. Bu sağlıklı bir durum değil. Şayet YÖK’ten gelen bir yazıyla özgürlüğün geldiği iddia ediliyorsa, bu durum kurumun ne kadar güçlü olduğuna işarettir. Bu tehlikeli bir işarettir. Çünkü bu durum, bir yazıyla gelen özgürlüğün, yarın başka bir yazıyla da gidebileceği anlamına gelir.

Daha önce YÖK’e karşı çıkanların şimdi kurumsal egemenliği elde tutmanın avantajlarından faydalanma yoluna gitmeleri, yanlışın devam ettirilmesidir. Böyle bir mantığı kabul etmiyoruz.

Yanlış adamına göre değişmez. YÖK bu haliyle yanlış bir örgütlenme modelidir ve mutlaka tasfiye edilmek zorundadır.

Evet, YÖK kaldırılmalıdır.

Hâlâ!

Özgür Eğitim-Sen

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız