Özgür Eğitim-Sen

“Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı ile Temsil Yeteneği Mülakat Kılavuzu 2013 Sınav Kılavuzu” İnsan Haklarına Aykırı

26.11.2016
A+
A-
“Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı ile Temsil Yeteneği Mülakat Kılavuzu 2013 Sınav Kılavuzu” İnsan Haklarına Aykırı
 
 
 MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerle ilgili olarak 14.03.2013 tarihinde yayınlamış olduğu Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı ile Temsil Yeteneği Mülakat Kılavuzu 2013  Sınav Kılavuzu'nda dile getirilen çeşitli hususlar haksız ve adaletsiz sonuçlara neden olacaktır.
             Kılavuzun 1.3 Başvuru ve Görevlendirme Şartları Bölümü (i) Maddesine göre ve 1.3.2. Okul veya Kurum Müdürlükleri tarafından yapılacak işlemler bölümü (e) Maddesine göre daha önce yurt dışındaki MEB e bağlı Suudi Arabistan, Kuveyt, İran, Lübnan,  KKTC ve Türk Cumhuriyetlerindeki okullarda öğretmen olarak görev yapmış, başarılı olmuş, tecrübe kazanmış öğretmenler tekrar bu sınava girmek istediklerinde KPDS'den 55 Puan alma şartı getirilmektedir. KPDS Puan şartı ilk kez sınava girecek olan öğretmenden istenmemektedir. İlk kez sınava girecek olan öğretmene KPDS şartı getirilmeden sınava müracaat etme hakkı verilirken daha önce Yurt dışındaki okullarımızda öğretmen olarak çalışmış, başarılı ve tecrübeli öğretmenlere kısıtlamalar getirmekle haksızlık ve adaletsizlik yapılmaktadır. KKTC,Türk Cumhuriyetleri'nde ikinci kez görev almak isteyecek öğretmenin KPDS Arapça, Fransızca veya Almancadan 55 Puan alması durumunda bu sınava girebiliyor. KKTC ve Türk Cumhuriyetlerinde Almancadan, Arapçadan, Fransızcadan KPDS'den öğretmen 100 alsa ne işine yarayacak. Buralarda Arapça, Fransızca mı konuşuluyor? Bu hem mantıksız hem de keyfiliktir. İlk kez sınava girecek öğretmene KPDS şartı yok iken ikinci kez sınava girecek öğretmene KPDS şartının konulması ile Anayasanın eşitlik ilkesini aleni olarak çiğnenmektedir.
       Bu kısıtlamalar ayrıca Milli Eğitim Sisteminin 14 Temel İlkesinden birisi olan Fırsat ve İmkan Eşitliği İlkesine de aykırı ve keyfi bir uygulamadır. Aynı zamanda Anayasamızın 2.maddesi Adalet anlayışı içerisinde hareket etme prensibine dayanır. 10.maddesine göre herkes kanunlar karşısında eşittir. Fakat MEB in bu kılavuzuna göre eşitlik ilkesi görmezden gelinerek ihlal edilmektedir. İlk kez sınava girecek olanlar ayrıcalıklı ve imtiyazlı duruma düşmektedir. Anayasanın 13.maddesine göre Temel Hak ve Hürriyetlerin ancak kanunlarla kısıtlanabileceğinden, yasalarla kısıtlanmayan haklar bu sınav kılavuzu ile keyfi olarak kısıtlanmaktadır. MEB Bakanlıklar arası ortak kültür komisyonunun bu haksız, adaletsiz ve keyfi uygulamasının durdurulması, herkese eşit şekilde sınava girebilme şansının verilmesi için gerekli düzenlemelerin mağduriyetler oluşmadan yapılması gerekmektedir. 
            Bakanlıklar arası kültür komisyonu bu dil şartı keyfi uygulamasını Bakanlar Kurulunun kendisine verdiği  özel şartlar belirleme yetkisine sahip olduğu gerekçesi ile KPDS Şartını koyduğunu savunmaktadır. Getirilecek özel şartlar olsa bile kanunlara, yasalara aykırı olamaz. Getirilen kısıtlamalar gidilecek ülkelerin özellikleri ile ilgili olmadığı gibi  yukarıda da belirtildiği gibi açık bir şekilde eşitlik ilkesine aykırılık göstermekte, fiili olarak mağduriyetlere, haksızlıklara neden olmaktadır.
Bu yanlışlığın bir an önce giderilerek eşitlik ilkesinin korunduğu, haksızlıklara, mağduriyetlere yol açmayacak düzenlemelerin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz.
ÖZGÜR EĞİTİM SEN YÖNETİM KURULU
 
 
Paylaş    
Diğer BaşlıklarYorumlarTavsiye EtYazdır
ŞAKAYSA KOMİK DEĞİL GERÇEKSE VAHİM!
Kültürel etkinlikler “mucizevi hap” değildir!
”Dil ve Anlatım Dersi Muamması” açıklamamıza MEB'den cevap geldi
ÖSYM’NİN KPSS İLE İMTİHANI
Genel Sekreter Ali Aydın Yusuf Tekin'in Açıklamalarını Değerlendirdi
Okul Yöneticilerinin Ek Ders Ücretleri İyileştirilmelidir!
Okul Yöneticilerinin Ek Ders Ücretleri İyileştirilmelidir!
MEB II.Eğitim Kongresi’nde ne söyledi?
ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİ TEKNİK BİR BAKIŞLA YAPILAMAZ
"DİL VE ANLATIM" DERSİ MUAMMASI
1 2 3 >  Son Sayfa
AnasayfaÖzgür-Eğitim SenTemsilciliklerimizEtkinliklerimizÜyelikZiyaretçi Defteriİletişim
Necatibey Caddesi No: 74/14 Kızılay/ANKARA
Tel : 0 (312) 229 08 22
Fax : 0(312) 229 08 23
Gsm: 0(505) 844 10 81 
E-mail : ozguregitimsen@gmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız