Özgür Eğitim-Sen

Zam İstemiyoruz, Kayıplar Telafi Edilsin!

14.01.2022
A+
A-
Zam İstemiyoruz, Kayıplar Telafi Edilsin!
Paylaşın

1994 ve 2001 krizlerinden geri kalmayan ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Hükümetin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle enflasyon son 19 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türk parası çok büyük değer kaybetti, hayat inanılmaz pahalandı.

Hızla yoksullaşıyoruz. Verdiği yaşam kavgası daha bir zorlaşan alt gelir grubu ile sabit gelirli orta sınıf geçim sıkıntısını en şiddetli yaşayan kesimleri oluşturuyor. Ekonomik krizden çıkış için en çok dile getirilen iki kavram olan “güven” ve “istikrar” maalesef tamamen anlam buharlaşmasına uğradı.

Hükümetin mevcut uygulamaları asgari güven ve istikrarı sağlamaktan çok uzak. Liyakat ve ehliyet sahibi olmayan kişilerce yönetilen devlet kurumları halkın gözünün içine baka baka “yalan” söylüyor. Enflasyon rakamlarını belirlemekle görevli TÜİK her ay gerçek enflasyonun üçte birine denk gelen rakamlar açıklıyor. Açıklanan enflasyon rakamları üzerinden enflasyon farkı alan kamu çalışanının maaşı çalınıyor, memur her ay biraz daha fakirleştiriliyor. Bu durum o denli ayyuka çıkmış durumda ki, hükümeti oluşturan partilerden AKP’li seçmenlerin yüzde 77,7’si, MHP’lilerin ise yüzde 86,3’ü iktidarın açıkladığı enflasyon rakamlarına inanmadığını belirtiyor. Peki, devlet halkını kandırıp insanların cüzdanını boşaltıyor, çalışanın hakkını koruması gereken sendikalar hükümetle ahbap-çavuş ilişkisi içinde refah günlerinin tadını çıkarıyorsa kamu çalışanı kime güvenecek, hakkını nasıl savunacak?

Son yalan ve çarpıtma örneğini 3 Ocak’ta memura 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 30,5 zam yapıldığı iddiasıyla yaşadık. TÜİK’in çarpıtılmış enflasyon rakamları açıklanınca kamu çalışanlarına yansıyacak enflasyon farkı yaklaşık yüzde 23 olarak belirlendi. Yani temmuz ayında yüzde 3 zam verilen kamu çalışanının maaşı 6 ay boyunca yüzde 23 eridi. Bunun telafisi, üzerinde oynanmış rakamlar üzerinden 6 ay sonra yapılacak. Fakat hükümet 2022 yılının ilk altı ayı için verilecek yüzde 5’i, 7,5 olarak güncelleyerek enflasyon farkının üzerine ekledi ve kamu emekçisine yüzde 30,5 zam vermiş gibi yansıttı. Aslında yüzde 2,5 artış yapıyorsun fakat 30,5 olarak gösteriyorsun, tam bir şark kurnazlığı. Pes doğrusu.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, enflasyon farkı zam değildir, sıfır zam demektir.  Memurun maaşı altı ay boyunca enflasyona ezildikten sonra verilen enflasyon farkı maaşlardaki erimenin yarısını bile telafi etmemektedir. Ayrıca enflasyon farkının gerçek enflasyon olan yüzde 80 üzerinden değil de yüzde 36 gösteren TÜİK verilerine göre belirlenmesi memurun kaybını iki katına çıkarmaktadır. Yani hem enflasyon farkını 6 ay sonra aldığı için hem de bu fark gerçeğin yarısı bile olmayan enflasyon rakamlarına göre belirlendiği için kamu çalışanı iki kez kayba uğramaktadır.

Hükümetin 2022 yılının ilk yarısı için verdiği artış toplam yüzde 7,5’tir. Fakat yeni yılın ilk saatleri itibariyle elektriğe yüzde 127, doğalgaza yüzde 50 zam yapıldı. Üç günde bir yapılan fahiş zamlarla geçen yıl ocak ayında 6.6 TL olan motorin 13.69 liraya, 7.25 olan benzin 13.56’ya, 4 TL olan LPG 9 liraya yükseldi. Akaryakıta sadece son bir ayda yüzde 47 zam gelirken, TÜİK verilerine göre margarin son bir yılda yüzde 114, tavuk eti ve un yüzde 86, Ayçiçek yağı 76, yoğurt 74, süt 72, mercimek 60, makarna 60, dana eti yüzde 56 oranında zamlanmış. Ama gel gör ki aynı TÜİK’e göre enflasyon yıllık yüzde 36.

Son iki ayda yaşanan ekonomik çalkantıda memurun uğradığı kayıplar yetmez gibi yapılan ardı arkası kesilmez zamlar, sadece 2022’nin ilk altı ayı için verilen yüzde 7,5’i değil ikinci altı ay için belirlenen yüzde 7’yi ve 2023 için belirlenen 8+6‘yı bile çoktan anlamsız hale getirdi. Dolayısıyla dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin 10.372 TL olduğu bir ekonomik vasatta bunun yarısı kadar bir ücrete çalışan kamu emekçisine ek zam şart olmuştur.
Özgür Eğitim-Sen olarak; Hükümeti, kamu emekçisinin tüm kayıplarını telafi edecek ciddi ve sahici bir ek zam yapmaya davet ediyor ve hükümet yöneticilerine sesleniyoruz: Söylediğiniz yalanlara kamu çalışanının inandığını zannetmeyin. İnsanlar gerçeği Bakan beyin ışıldayan gözlerine bakarak değil marketteki, pazardaki etiketlere, doğalgaz ve elektrik faturalarına bakarak çok net görüyor ve anlıyor. Enflasyonun yüzde 80’lerde gezindiği bir gerçeklikte kamu çalışanını ve emeklisini komik artışlarla oyalamayın. Elektriğin yüzde 127, en temel gıda ürünlerinin ortalama yüzde 70 zamlandığı bir dönemde kamu emekçisine ve emeklisine verdiğiniz yüzde 2,5 gibi yüz karası bir ek zammı, geçim sıkıntısı içindeki insanlarla alay edercesine “müjde” olarak sunmayın. Dürüst ve gerçekçi olun!

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız