Özgür Eğitim-Sen

686 SAYILI KHK HAKKINDA AÇIKLAMAMIZ

07.02.2017
A+
A-
686 SAYILI KHK HAKKINDA AÇIKLAMAMIZ
Paylaşın

Ey iman edenler! Allah için  hakkı titizlikle ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sizi onlar hakkında adil davranmaktan alıkoymasın. Adil olun, bu Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Maide-8)

Bilindiği gibi ülkemiz 15 Temmuz‘da alçak bir darbe girişiminin hedefi olmuş, halkımızın destansı direnişi ve Allah’ın yardımıyla bu girişim püskürtülmüş ve halkın zaferi ile sonuçlanmıştı. Eleştiri hakkımızı saklı tutarak gerek 17-25 Aralık sürecinde gerekse de 15 Temmuz darbe girişiminde Özgür Eğitim-Sen olarak, Hükümetin şahsında meşru siyaseti karanlık şer odaklarına tercih ettik ve destekledik. 15 Temmuz soruşturmalarının başladığı ilk andan itibaren de adalet çağrısı yaptık. Yapmış olduğumuz çeşitli basın açıklamalarıyla, kurunun yanında yaşın da yanmaması için olanca titizlikle hareket edilmesi gerektiğini defaatle vurguladık. Yayınlanan her KHK ile çeşitli mağduriyetlerin yaşandığını hepimiz gördük hatta bu durumu içişleri bakanı Sayın Süleyman SOYLU da “onbinlerce asılsız ihbar” geldiğini söyleyerek tasdik etmiş oldu.

Süreç içerisinde haksız yere ihraç edilmiş memurların geri dönüşünü olumlu bir gelişme olarak kabul etmekle birlikte bunun toplumun vicdanını tam olarak rahatlatmadığını da hep beraber müşahede ettik.

Son yayınlanan 686 sayılı KHK ile birlikte masumluklarına şahitlik edilebilecek kişilerin de ihraç edildiğini ne yazık ki öğrenmiş bulunmaktayız. Sürecin ta başından beridir dile getirdiğimiz titizlik ve adalet ilkelerinin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi “at izi it izine” karıştırılarak çiğnendiğini tekrar görmüş olduk.

Toplumun sinir uçlarına dokunup, oluşturulan mazlumiyet üzerinden FETÖ’ye yönelik operasyonları sulandırma çabası olarak okuduğumuz bu gelişmelere önceki KHK’lerde olduğu gibi son KHK’de de şahit olduk.

Karşısındaki düşman bile olsa, adalet borcunu unutmayan bir geleneğin takipçileri olarak masum insanların ihraç edilip, rızık arayışlarının istismar edilmesini asla kabul etmiyoruz.

Geçmişte FETÖ’ nün yargı üzerinden ülkede estirdiği terörü de defalarca kınamış bir yapı olarak, ilgili soruşturmaların titizlikle yapılması gerektiğini, bireylerle birlikte ailelerinin ve çocuklarının cezalandırılmasının yanlış olduğunu belirtmek istiyoruz.

15 Temmuz ile oluşan birlik ve beraberlik ruhuna uygun hareket edildiğinde, toplumsal barışın sağlanacağını ve kutuplaşmanın sona ereceğine inanıyoruz.

Bu vesile ile adaletin geciktirilmeksizin tesisi ve suçsuz insanların görevlerine iadelerini, gerek Hükümetten gerek Cumhurbaşkanımızdan acilen talep ediyoruz.

07.02.2017

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız