Özgür Eğitim-Sen

Danıştay’ın kararı adaletsizliğin katlanmış halidir (2012-01-03)

03.01.2012
A+
A-
Danıştay’ın kararı adaletsizliğin katlanmış halidir (2012-01-03)
Paylaşın

Son yıllarda bazı generallerin basına da yansıyan bazı ses kayıtları ortaya çıktı. Bu belge niteliğindeki ses kayıtları generallerin eğitime olan müdahalesini apaçık ortaya koyuyordu. Bunlardan biri de 10 yıldır milyonlarca meslek lisesi öğrencisini mağdur eden anlamsız katsayı engeliyle ilgili olanıdır.

Hatta bu uygulamanın iptali için 2004 yılında hükümet bir yasa teklifi sunmuş ve bu yasa dönemin Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer tarafından veto yemişti.

YASAK NASIL BAŞLADI

Basına yansıdığı kadarıyla katsayı engeli 28 Şubat sürecinde Genelkurmay İkinci Başkanı olarak görev yapan Orgeneral Çevik Bir’in “İmam Hatip Liselerinin şube açmasını” engellemek amacıyla Mesut Yılmaz başkanlığındaki 55. hükümete uyarı yazıları göndermesiyle başlıyor. Çevik Bir, 14 Temmuz 1998 tarihli Yüksek Öğrenim Kurumu’na (YÖK) gönderdiği yazıda; “İrticai grupların istismarı” için ÖSS sisteminde değişiklikler yapılmasını istemiş, Kemal Gürüz başkanlığındaki YÖK ise 10 yıldır uygulanan ve tüm meslek liselerini mağdur eden bu adaletsiz ‘katsayı’ sistemini getirmişti.

Laiklik ve cumhuriyeti koruma kaygısıyla çıkartılan ve meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin üniversiteye girişini imkânsız hale sokan bu katsayı uygulamasının bir generalin talimatıyla devreye sokulmuş olması gerçekten vahim sonuçlar doğurmuştur ülkemizde. Komutanlar, imam hatip lisesi çıkışlı öğrencilerin üniversiteye girişini engelleyerek laikliği koruyacaklarını sanmışlardır. Şüphesiz söz konusu eğitim olduğunda sonuç hiçte öyle olmamıştır. Yüz binlerce meslek lisesi öğrencisi yoktan yere mağdur edilmiştir. Bu durumun vahametini kavrayan yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan meslek liseleri ve imam hatip liseleri mezunlarına yönelik katsayı farkı uygulamasını kaldırmıştı.

İSTANBUL BAROSU’NUN YASAKÇI ZİHNİYETİ

O dönem İstanbul Barosu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamasında; “YÖK meslek lisesi mezunlarının haklarını koruyor görüntüsü altında, aslında imam hatip lisesi mezunlarının katsayı puanı uygulanmaksızın genel (düz) lise mezunları gibi üniversitelere girmelerinin yolunu açmış bulunmaktadır” diyerek bir nevi katsayı uygulamasının iptalinin ardında imam hatip liselerinin önünün açılması olduğunu vurgulamaktaydı. Karara itiraz edenlerin ortak endişesi; imam hatip liselerinin önünün açılacağı ve ülkeye irtica geleceği noktasındaydı. Hatta bir “eğitim sendikası” olan Eğitim-Sen’in Genel Başkanı Zübeyde Kılıç… devamı….

http://yenisafak.com.tr/Yorum/?i=225858

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız