Özgür Eğitim-Sen

Milli Güvenlik Bilgisi dersleri kökten kaldırılmalıdır (2012-01-03)

03.01.2012
A+
A-
Milli Güvenlik Bilgisi dersleri kökten kaldırılmalıdır (2012-01-03)
Paylaşın

UFUK COŞKUN * / Askerlerin çocuklarımıza ideoloji aşılamak gibi bir sorumluluğu ve görevi yoktur. MEB bütünüyle olumsuzluklar üreten bu dersi artık kaldırmalıdır 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, geçtiğimiz günlerde Radikal gazetesine(01.09.2011) askersivil ilişkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Çelik söz konusu haberde uzun zamandır tartışılan Milli Güvenlik derslerinin içeriğinin ve askerler tarafından verilmesinin yanlış olduğunu ifade etmişti. Bizde uzun süredir bu sorunu gündemde tutmaya çalışan bir sendika olarak Sayın Çelik’in bu konudaki görüşlerine elbette katılıyor ve anlamlı buluyoruz. Ancak katılmadığımız bir husus var o da Çelik’in konuyla ilgili olarak “Askerlik bir kültür olarak verilebilir. Öğrencilere niye dikkat çektirilsin? Bu dersi askerler de vermek zorunda değil” demesinedir.

Militarizm okullarda hız kesmeden devam ediyor

Bilindiği gibi Türkiye’de siyaset zemininin uzunca bir süredir, militarist zihniyet ve kurumsallıkla hesaplaşma çabalarına tanıklık etmekteyiz. Ne var ki eğitim bilhassa zorunluluk kapsamındaki ilköğretim ve lise düzeyinde, militarist mantığın eski tarzını büyük ölçüde koruduğu bir alan olarak hala öne çıkmaktadır. Gelinen noktada eğitim kurumları militarizmle ve darbeci zihniyetle ülke çapında gerçekleşen hesaplaşmadan çok az etkilenmiş durumdadır. Siyaset ve sivil toplum üzerindeki militarist zihniyeti azaltmaya yönelik birtakım adımlar atılmasına karşın, okul düzleminde benzeri bir hassasiyete pek rastlanılmamakta, yeni nesillerin militarist kültürle şartlandırılması kampanyası hız kesmeden hala devam ettirilmektedir.

Militarist yaklaşımın okula rengini nasıl verdiğini net olarak müşahede etmek için uzun araştırmalara, ayrıntılı değerlendirmelere bile gerek yoktur. Bunun için daha okul kapısından içeri adım atmadan önceki düzeneğe bakmanız yeterlidir. Hala milyonlarca çocuğa her sabah okul kapısında rahathazırol komutlarıyla yemin ettiren bir düzenekle karşı karşıyayız. Keza kızerkek tüm lise öğrencileri hazırol vaziyetinde üniformalı Milli Güvenlik dersi hocalarını karşılamaya devam ediyorlar. Tüm bunlara rağmen militarist işleyişle, darbecilikle mücadele iddiasındaki siyasi kadroların, militarizmin en temelde ideolojik bir zihinsel tutum olduğunu ve özellikle de eğitim yoluyla toplumsallaştırıldığını anlamamaları çok ilginç bir zafiyet oluşturmaktadır.

Milli Güvenlik derslerinin muhtevası

Milli Güvenlik Bilgisi dersleri 1926’dan beri var olan bir derstir. Daha önceleri adı Askerlik dersi idi. 1979’da yayımlanan Milli Güvenlik Bilgisi Öğretim Yönetmeliği, son yapılan 1998’deki değişikliklerle bugün hâlâ yürürlükte olan bir ders durumundadır.

http://www.taraf.com.tr/haber/milli-guvenlik-bilgisi-dersleri-kokten.htm

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız